HALK BAŞKANLIK SİSTEMİNE “HAYIR” DİYEREK ANITKABİR’E YÜRÜDÜ

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ, ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ VE BİRLEŞİK KAMU İŞ KONFEDERASYONU ÖNCÜLÜĞÜNDE HALK BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞI ANITKABİR’E YÜRÜDÜ

BİNLERCE KİŞİNİN YÜRÜDÜĞÜ ANITKABİR’DE AÇIKLAMA YAPAN ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ BAŞKANI TANSEL ÇÖLAŞAN “ TÜRK HALKINDAN KORKAN BİR YÖNETİM İŞ BAŞINDADIR”

Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Birleşik Kamu İş Konfederasayon’na üye Binlerce kişi ve Ankaralılar “ Cumhuriyetimiz ve Parlamenter Sistem için halk buluşması” adlı düzenlenen mitingin Ankara Valiliği’nce iptali üzerine mitingin düzenleneceği Tandoğan Meydanı’na yakın olan Anıtkabir’in girişi önünde bulularak Anıtkabir’e yürüdüler. Yürüyüş öncesinde kitle örgütleri adına ortak açıklamayı ADD Genel Sekreteri Öner Tanık yaptı. Ardından açıklama yapan Atatürk Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan ,mitingin hiçbir gerekçe olmasızın engellenmesine dikkat çekerek “ Türk halkından korkan bir yönetim iş başınadır” dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Tansel Çölaşan yürüyüşçülere şöyle konuştu:

Her gün yandaş basında, başkanlık sisteminin ne kadar demokratik sistem olduğunu anlatmak isterlerken , burada toplanan halkın başkanlık sistemini istemediği ise asıl gerçektir. Bu gün bir parti başkanının, vatansever olduğundan kuşku duymadığım yapısal temelini bir kenara koyuyorum neden yaptığını kendisinin de bilmediği şekilde, hırslı şekilde başkanlık isteyen bir kişiye,partili cumhurbaşkanı olma isteğine olan birisine, partili cumhurbaşkanı olma için yetki vereceğini açıkladı.

Başkanlığa yetki veren Bahçeli’nin basın açıklaması ardından burada yapacağımız miting yasaklandı. Hep “milletim” diyen bir siyasetçinin katkısıyla, tek adam, tek parti devletinin, polis devletinin önü açılmıştır. Ama bundan sonra mücadelemizde geçmişte de olduğu gibi geri çekilmeyeceğiz. Biz burada korkmadığımızı, bu halkın korkmadığını gösteriyoruz. Başkanlı sistemi halk için tuzaktır. Başkanlık sistemi, laik demokratik hukuk devleti olan, kuvvetler ayrılığına dayalı meclis sistemiyle yönetilen Türkiye Cumhuriyeti’ne tuzaktır. Tek damana dayalı ortaçağ yönetimine ve bölünmeye yönelik bir tuzaktır. Bunu halk görüyor. Devrim cesur muhafızlar ister. Namussuzlar kadar namuslu kadar cesur olduğundan bu bu uluslararası proje başarılamayacaktır “

Basın açıklamasında konuşma Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Başkanı Hasan Kütük ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl’da basın açıklamasında yürüyüşçülere seslenerek tek adamlık olan ve demokratik, laik hukuk devlet sitemini değiştirecek olan başkanlık sitemine “hayır” dediklerini ifade ettiler.

dsc_0112 dsc00250 adsiz adsiz2 dsc_0018 dsc_0023 dsc_0032 dsc_0042 dsc_0043

Top