Haccın Matematiği

MÜSLÜMANLARIN SADECE % 15 ‘ i HACI OLABİLİYOR…

‘Dinde Reform’ galiba Hac ile başlayacak…

Müslümanlığın beş şartından biri, yaşam süresince en az bir defa Mekke’ye giderek (Hac) Kâbe’yi tavaf etmektir. Bu yıl yine rekor kırılmış, 3 milyonun üzerinde hac ziyaretine giden mümin var Dünyanın dört bir yanından. Mevcut koşullarda Yıllık Hac kapasitesinin fiziksel sınırına gelindiği (hatta aşıldığı) anlaşılıyor.

 

Mekke’de durum

13mx12m boyutlarındaki Kâbe’nin (Müslümanlara göre Dünyadaki ilk mabet) yakınında dikilmiş gökdelenlerden dolayı, Kâbe etrafında tavaf için serbest kalan fiziki alan yaklaşık 185 metre yarıçapında, ~100 bin metrekarelik bir alandır. Bu alana en fazla 300 bin hareketli insan sığabilir.

Küçük bir hesap yapalım: Kâbe’nin etrafında 7 kere dönüşü en kısa zamanda sağlamak için yürüyüş yolunun dıştan içeriye doğru bir sarmal şeklinde olması (sonra Kâbe duvarına yakın bir alt tünelden çıkılması) en etkin çözümdür.

Kâbe’nin etrafında Yarıçapı 185 metre olan alanda, gittikçe küçülen daireler halinde (spiral şeklinde) 7 defa dolanan yürüyüş kulvarının genişliği 25 metre, uzunluğu yaklaşık 4,3 km. olurdu. Bu yürüyüş kulvarı üzerinde rahatça yürüyebilmek için metrekarede en fazla 3 kişi olmalıdır; dolayısıyla teorik olarak, bir seferde 300 bin kişilik bir grup 75 dakikada Kâbe ziyaretini bitirebilir. (ortalama yürüyüş hızı   ~1 metre/saniye, ~3,6 km/saat) ve 15 dakikalık aradan sonra yeni bir gruba hizmet verilir.. (1,5 saat/grup)

Bu hesaba göre, Organizasyonun çok çok mükemmel olması koşuluyla, bir günde (24 saat içerisinde)

300 bin/grup x 16 Grup = 4,8 milyon, veya biraz daha gerçekçi yaklaşımla, “yılda en fazla 4 milyon insan hacı olabilir” diyebiliriz. S. Arabistan ne yapacağını şaşırmış durumda, inşaat üstüne inşaat yapıyor (Bu acele tempoda tabii Vinç kazaları da oluyor) Önümüzdeki yıllarda 5 milyona yakın Müslüman’ın Kabe’yi ziyarete geleceği bekleniyor.

Kabul edelim ki, Müslümanların  sağlık durumlarında ve maddi durumlarında hiç bir problem yok. Peki böyle bir durumda  Dünyada mevcut bütün Müslümanların ömürleri boyunca bir kerecik olsun Hacca gidebilmeleri mümkün mü? Yanıt: HAYIR. 

Çünkü, Dünyada ortalama insan ömrü 70 yıl kadardır. (aslında Müslüman ülkelerde daha kısa, ama biz 75 yıl alalım) Bir insan ~15 yaşından sonra hacca gidebilecekse, adam başı hac ziyareti için yaklaşık 60 yıllık bir süre var demektir.. Kâbe’yi ziyaret kapasitesi azami 4 milyon kişi/yıl olduğuna göre, Dünyada ömür boyu hacca gidebileceklerin sayısı azami 60×4=240 milyon kişidir; oysa Dünyada Müslümanların toplam nüfusu bugün 1,6 milyarı aşkındır.  Bu demektir ki, Müslümanlığın beş şartından biri olan Hac farizesini Müslümanların ancak yüzde 15 i yerine getirebiliyor!!!  Müslümanların yüzde 85 kadarı fiziki koşullar nedeniyle hacdan mahrum  durumdalar… 

Bu gün için 7,35  milyar olan Dünya nüfusu 2050 yılında 9,5 milyara yaklaşırken, Gezegenimiz üzerinde 2,8 milyar Müslüman bulunacak; ve o zaman Hac koşulunun gerçekleştirilmesi daha da zorlaşacak demektir… (Hacca gidebilenlerin oranı %15 ten % 10 a düşecek)

Çözüm: Mekke’nin Hac kapasitesinin 2050 yılına kadar 40 milyona çıkarılması gerekiyor, ya da Dinde bir Reform yapılacak, Haccın usulü değiştirilecek, Yılın her günü Hac mümkün olacaktır. Tabii bu arada, 40 milyon kişiyi 4-5 gün süreyle misafir edebilecek bir şehir olabilir mi, o da ayrı bir mesele…

***

BİR YANLIŞLIK VAR, AMA NEREDE?

Değerli arkadaşlar, bu basit hesap gösteriyor ki, Hac Müslümanlığın “olmazsa olmaz” türünden bir koşulu olamaz. Peki, sadece sağlıklı ve mali durumu yerinde olanların hacca gitmeleri kaderleri (!) ise, o zaman da sormak gerekir:

Müslümanların  hacca asla gidemeyecek olan yüzde 85 inin sağlık yönünden ve/veya maddi yönden kısıtlığı, yani fakirliği, sefaleti ilahi kader olabilir mi?

Not: S. Arabistan Türkiye’ye binde bir oranında Hac kontenjanı tanıyor. Bu nedenle 2015′ te Türkiye’den 74 bin kişi Hacca gidebildi;  1,3 milyon aday da neredeyse 10 yıldan beri sırada bekliyor… Yani her yıl yeni hacı adayı sayısı 200 bin civarında; ayrıca, Hac dışında, Umreye gidenlerin sayısı da yılda 400 bin civarındadır.

Türkiye’deki Sünni Müslümanların tümü (Nüfusun % 80 i) Hacca gitmeye kalksa, yılda ortalama 1 milyon kişinin Mekke yollarına düşmesi gerekirdi.  Şimdiki durumda, Sağlık ve maddi kısıtlar nedeniyle isteyip de gidemeyenlerle birlikte, Türkiye’de  Hacı olmak isteklisi Sünni oranı % 50 kadardır; diyebiliriz; yani tüm Nüfusun %40 kadarı… Bu orantıyı başka kıstaslardan da tanıyoruz zaten.

 

Prof. Dr. Ali ERCAN

 

 

Top