‘Gücünden korktukları için öldürdüler’

cuhuriyet.com.tr, Barış Önal – 22 Ekim 2018

‘Gücünden korktukları için öldürdüler’

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) evinin önünde 21 Ekim 1999’da uğradığı bombalı suikast sonucu katledilen gazetemiz yazarı Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı’yı “Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı’yı Anlamak” başlıklı panelle andı.

Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşen panele gazetemizin yazarı Şükran Soner ve CHP eski Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka konuşmacı olarak katıldı. Panelde konuşan Soner, Kışlalı’nın ölüm haberini aldığında kendisine ‘neden bu sabah ve neden Ahmet Taner Kışlalı’nın seçildiğini’ sorduğunu belirterek, “Kışlalı’nın Hatay’da ADD adına düzenlenen etkinlikte söyledikleri geldi aklıma. Toplumsal sorumlulukla yola çıkmış insanların bu kadar vahşice katledilmesine tanıklık etmek aslında toplumsal sorumlulukla yapılan hizmeten ne kadar çok korkulduğu ve ne kadar çok yok edilmek istendiğini de zaman geçtikçe algılıyoruz” dedi.

‘Kışlalı Gardırop Atatürkçüsü değildi’

Kışlalı’nın olağanüstü yetenekle, Atatürkçülüğü topluma birebir iletişimle, sakin bir dille anlattığını belirten Soner, “Kışlalı, gardırop Atatürkçülüğünün tam tersine çağı görmeyle, sorgulamayla ve çağa göre Atatürkçülüğü yeniden uygulaması, toplumsal alanlarını genişletme ve çerçevesini çizme açılımlarındaki rehberlik gücüne sahipti. Bu güçten dünya ve ülkemiz ölçeğinde şiddetle korkanlar Kışlalı’yı aramızdan aldı” diye konuştu. CHP eski Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ise “Tarihimizde önemli bir iz bırakmış önemli bir cumhuriyet aydınıdır. Onun cesaretini onun tam bağımsız Türkiye isteğini onun Atatürkçü düşünceyi yaygınlaştırma isteğini benimsemeyenler onu öldürebileceklerini düşündüler ama yanıldılar” dedi. Faili meçhullerle ilgili araştırma tekliflerinin AKP oylarıyla reddedildiğini belirten Nazlıaka, “Kışlalı katledileli 19 yıl oldu bunun 16 yılı AKP iktidarında geçti bu 16 yıl içinde faili meçhullerin araştırılması için verdiğimiz araştırma önerileri reddedildi. Bu aydınlatılmayan faili meçhuller ülkemizi hep yeni bir karanlığa sürükledi” ifadelerini kullandı.

Haberin linki:
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1118946/_Gucunden_korktuklari_icin_oldurduler_.html

Top