Gezi Direnişinin 2. Yıldönümü

Gezi Korkusu

AKP Hükümeti Gezi olaylarının ikinci yıldönümünde İstanbul’da yine terör estirdi. 25 bin polis Taksim’e yığılırken caddeler kapatıldı, metro durdu.

Gezi Direnişi’nin ikinci yıldönümü nedeniyle İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü “olağanüstü hal” ilan etti. Taksim çevresinde ve Gezi Parkında eylem yapılmasını engellemek için İstanbul’un en önemli caddelerinden bazıları yaya ve araç trafiğine kapatıldı. Yenikapı-Hacıosman metro hattında Şişhane, Taksim ve Osmanbey istasyonları ile Kbataş-Taksim füniküler hattı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kapatıldı.

Gazeteciye Tokat

Sabah saatlerinde, parkın içerisinde bulunan yurttaşlar zorla dışarı çıkartıldığı sırada Zaman Gazetesi Muhabiri Emre Şencan’ı polisler darp etti. Şencan’a tokat atan polisler, zorla yere yatırdıkları gazeteciyi tartaklayıp, hakeret etti. Şencan, kendisini darp eden polislerden birinin ismini sordu. İsmi sorulan polis de “Amerika’ya mı söyleyeceksin, Fethullah Gülen’e mi söyleyeceksin?” diyerek gazeteci Şencan’ın üzerine yürüdü.

Karanfillerle Anıldı

Bir grup öğle saatlerinde, İstiklal Caddesi’nde toplanarak ellerinde karanfil, pankart ve dövizlerle Gezi Parkı’na doğru yürüyüşe geçti Çevik kuvvet ve TOMA’lar Fransız Konsolosluğu önünde kalabalığın önünü kesti; geçişlere izin vermedi. Bunun üzerinde kalabalıktan bazıları sloganalr eşliğinde oturma eylemine başladı. Bu arada CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Özgürlük ve Dayanışma Partisi Genel Başkanı Alper Taş ile şarkıcı Ferhat Tunç’un kortejin ön saflarında yer aldığı görüldü. Gezi Parkı’na gitmek isteyen grup ile çevik kuvvet ekipleri karşılıklı olarak bir süre Fransız Konsolosluğu önünde bekledi. Kalbalık saat 14.00 sıralarında eyleme son verdi; İstiklal Caddesi ara sokaklarına dağıldı.

Trafik Kilitlendi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Taksim Meydanına çıkan yolları ve bu yollara ulaşım için kullanılacak güzergahlarda kısıtlı yol uygulamaları yaptı. Sabah saat 7’de önce Gezi Parkı, saat 8’de ise Cumhuriyet Anıtı ve Taksim Meydanı Polis tarafından kuşatıldı. Çok sayıda sivil polis, çevik kuvvet polisi, zırhlı araç ve TOMA’nın görevlendirildiği Taksim ve çevresinde adı konmamış bir olağanüstü hal fiilen uygulandı. Taksim ve çevresindeki bölgelere toplam 25 bin polis görevlendirildi. Gezi Parkı’na girmek isteyen bir kadın polisler tarafından durdurulunca “Bu park halkın parkıdır. Kimse yasaklayamaz. Ben çocuklarıma baskı altında yaşayan, korkarak yaşanılan bir Türkiye bırakmak istemiyorum. Bıktık. Tayyip Erdoğan’ın baskılarından, zulmünden bıktık” diye bağırdı. İstanbul’daki anmalar Abbasağa Parkı’ndaki forumlar ve etkinliklere gece boyunca sürdü. Gezi direnişinin yıldönümü ve protestolarda hayatını kaybedenler Eskişehir, Adana, Gaziantep, karabük ve Sivas’ta da basın açıklamaları, konuşmalar, yürüyüşler ve etkinliklerle anıldı.

Kaynak Yurt Gazetesi

Top