Gericiliğe Karşı Kubilay Alanlarda

aydinlik_23_12_2015

Menemen’de 85 yıl önce bugün gericiler tarafından katledilen devrim şehidimiz Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı anma etkinliklerine üstüste getirilen yasak ve sınırlamalar boşa çıktı. Menemen başta olmak üzere tüm yurtta Kubilay’ı anma etkinlikleri düzenlenecek. Menemen’de vatandaşlar İzban İstasyonunda saat 9:00’da buluşacak. Buradan başlayacak olan yürüyüş Asteğmen Kubilay ile Bekçi Hasan ve Şevki’nin anıtlarının bulunduğu tepede son bulacak. Kalabalık bir halk desteğinin beklendiği yürüyüşe, resmi anma töreninde konuşması Kaymakamlıkça engellenen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve Vatan Partisi İzmir il ve ilçe örgütleriyle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Birleşik Kamu İş İzmir İl Temsilciliği, Türk-İş Ege Bölge, İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu, TOBAV, ADD, TGB, 68’liler Vakfı, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Ege Kültür Platformu, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile Vardiya Bizde Platformu üyeleri de katılacak.

‘KUBİLAY DİRENÇ MEVZİSİDİR’
Kubilay’ı anma etkinlikleri Menemen’le sınırlı kalmayacak. TGB ve Türkiye Liseliler Birliği de yurt çapında Kubilay’ı anma etkinlikleri düzenleyecek. TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, “Laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmuş bir parti tarafından aydınlanma değerlerinin bir bir ortadan kaldırıldığı günümüz Türkiyesi’nde Kubilay bir direnç mevzisidir. Bütün millet o mevzide konumlanmalıdır” diye konuştu ve Türk gençliğini Kubilay’a sahip çıkmaya çağırdı.

MARMARA ÜNİVERSİTESİ’NDE ANMA
Marmara Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü (ADK) de, bugün saat 12:00’da yemekhane önünden başlayacak olan “Bölücülüğe ve Gericiliğe Karşı Kubilay Gibi Hazırız” sloganıyla bir yürüyüş düzenliyor. ADK Başkanı Hüseyin Gül, yaklaşık iki haftadır yoğun bir çalışma yürüttüklerini kaydetti ve “Afiş asılmamış pano, bildiri verilmeyen öğrenci kalmadı. Devrim şehidimiz Kubilay için herkesi birlik olmaya çağırıyoruz” dedi.

BAŞKAN ŞAHİN TGB’LİLERLE BULUŞTU
Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, TGB İzmir İl Başkanı Özgür Açıkgöz ile il sekreteri Erdem Şahin ve il yöneticisi Buse Gençtürk’ü makamında kabule etti. Her yıl Kubilay’ı Anma etkinliklerinde konuşma yaptığı halde bu yıl Menemen Kaymakamlığı tarafından resmi programda konuşması engellenen Şahin, “Mesele Tahir Şahin konusu değildir, bunun ötesindedir” dedi. Kendi başlattıkları ve her yıl devam eden yürüyüşlerin halka mal olduğunu söyleyen Şahin, Kubilayı unutmayacaklarının altını çizdi. TGB’li gençler de, mücadelede yalnız olmadığını ifade ettiler.

TLB’nin bugünkü programlarının saat ve yerleri şöyle:
l Adana, saat 17.00, Baraj Yolu Gençlik Meydanı.
l Ankara, saat 17.00, Güvenpark.
l Afyonkarahisar, saat 17.00, Merkez PTT Önü.
l Denizli, saat 18.00, Çınar Meydanı.
l İzmir, saat 09.00, Menemen İzban önünden Kubilay Anıtı’na yürüyüş.
l Kastamonu, saat 13.00, Cumhuriyet Meydanı.
l
l Manavgat, saat 18.00, Manavgat Meydanı.
l Bodrum, saat 16.30, Bodrum Belediye Meydanı
l Milas, saat 12.30, Atapark

Top