ABD Suriye’de yer bulmak istiyor

Washington ile Ankara arasında yapılan Münbiç anlaşması gündemdeki yerini koruyor. Konuyla ilgili Aydınlık’a konuşan Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sencer İmer, iki ülkenin arasında bir anlaşma olmadığı kanaatinde.

İmer, “Nihayetinde bu bir uluslararası anlaşma değil. Meclisleri tarafından onaylanmış değil. Bir konuda mutabakata varılmak için yapılan bir görüşme gibi. Mutabakat metni de denemez, ortada bir metin de yok çünkü” diyerek iki ülkenin anlaşmasının berrak olmadığını vurguladı.

ABD ile Türkiye’nin çıkarlarının örtüşmediğini, özellikle Ankara’nın YPG’nin bölgeden bir an önce çıkmasını istediğini hatırlatan İmer, aksi takdirde Münbiç’e bir operasyonun söz konusu olduğunu, bu dillendirildiği için olası bir operasyonun gündeme gelebileceğini belirtti.

HEDEF SURİYE’DE GÜCÜNÜ ARTIRMAK’

ABD’nin söz konusu mutabakata rağmen, hala PYD’yi yanında tuttuğunu, bunu Suriye Demokratik Güçleri’yle olan ilişkisini açıklayarak ortaya çıkardığını kaydeden Prof. Dr. İmer, kendisinin de bölgede kalıcı olmaya ve bölgede meşruiyet kazandırmaya çalıştığını söyledi.

Rusya, Türkiye ve İran’ın inisiyatif alarak Astana süreci başlattığını anımsatan İmer, “Suriye’nin geleceğine etkisi olabilecek Astana’da Amerikalıların yeri yok. Bölgede kalmak isteyen, PYD’yi kullanmak isteyen bir ABD hedefine nasıl ulaşacak? Burada olmak istiyor. PYD’yi oradan çıkarıyoruz başlığı altında Suriye’nin kuzeyinde kalmak, varlığını artırmak, güçlerini muhafaza etmek istiyorlar” diye konuştu.

İmer yanıtlanması gereken kritik bir soruyu da gündeme getirdi. İmer, “Anlaşma sonrası YPG’nin Münbiç’ten çıkacağı söyleniyor. Peki YPG Münbiç’ten çıktıktan sonra Fırat’ın doğusuna gidecek. Aynı formül Fırat’ın doğusunda da uygulanacak deniyor. Hadi uyguladınız, peki bu kuvvet yani YPG yok mu olacak? Nereye gidecek? Soru burada, yok olmadığı sürece Türkiye için tehdit devam ediyor demektir” ifadelerini kullandı.

ANLAŞMA KOCA BİR SORU İŞARETİDİR

ABD’nin bölgedeki varlığının güçlenmesi ve PYD’ye olan destek sürdüğü sürece Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasının tehlikeye gireceğine işaret eden İmer, “Böyle bir durumda, anayasa yapılması işi de zora girer, biz de Rusya ve İran ile sıkıntılar yaşayabiliriz, tutarlı görünmüyoruz” ifadelerini kullandı. İmer şöyle devam etti: “ABD, Türkiye seçim sürecindeyken ciddi bir anlaşma yapmaz. Yapar gibi görünür ama seçimin sonucu bilmediği ülkeyle anlaşma yapmaz. Bekleyeceklerdir, seçimlerden sonra karar vereceklerdir. Takvim o nedenle belli değildir. Anlaşma koca bir soru işaretidir.”

Erdem Atay – Aydınlık

Top