Eşitlik Özgürlük ve Kardeşliğe Saldırı: 84 Ölü

Fransa’nın Nice kentinde 14 Temmuz 2016 gece saatlerinde vahşi bir terör saldırısı gerçekleşti. İlk haberlere göre 84 kişi yaşamını yitirirken, yaralı sayısının ikiyüzün üzerinde olduğu söyleniyor.

Saldırı, sadece Fransa için değil, tüm insanlık için anlamlı bir günde gerçekleştirilmiştir. Bin yılların karanlığını simgeleyen Ortaçağa son verilişinin sembol günü olan ve Fransızların ulusal bayram olarak kutladığı Bastil Gününde yapılan saldırı, Eşitlik, Özgürlük ve Kardeşlik düşüncesine karşı yapılmıştır.

Fransa halkı 227 yıl önce krallık rejiminin, feodalitenin ve kilisenin baskısına karşı ayaklanarak 14 Temmuz 1789 günü zulmün ve esaretin simgesi, hapishane olarak kullanılan Bastil kalesini ele geçirmiştir. Eşitlik, Özgürlük, Kardeşlik şiarıyla başlayan ayaklanma, Fransız bayrağında simgeleşirken, bu kutsal düşünce kısa sürede tüm dünyayı sarmıştır. Bu nedenledir ki tüm dünyanın gericileri bu düşünceye karşı savaşlarını 200 yılı aşkın sürdürmektedirler.

Kim tarafından ve hangi düşünce adına gerçekleştirilmiş olursa olsun yapılan saldırı tüm insanlığa karşıdır.

Fransa halkına ve bütün dünyada Eşitlik-Özgürlük-Kardeşlik adına mücadele verenlere başsağlığı diliyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

 

Atatürkçü Düşünce Derneği

Genel Merkezi  

Top