Devrim Şehitlerimizi Menemen’de Andık.

Menemen’de 88 yıl önce meydana gelen gerici ayaklanmada, Cumhuriyet düşmanları tarafından vahşice şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Menemenli Bekçiler Hasan ve Şevki Beyi andık.

23 Aralık 09.00’da Menemen İZBAN önünde toplananan ADD-CHP-Birleşik Kamu-İş Sendikası üyeleri ve yurttaşlar Kubilay Anıtına yürüyerek şehitliklere karanfil bıraktı.

11.00’da Menemen Cumhuriyet Meydanında toplanan binlerce ADD üyesi ve diğer katılımcılar ile coşkulu bir miting düzenlendi.

Mitingte konuşma yapan ADD Genel Başkanı Prof. Dr. Süheyl Batum şunları söyledi:

“Artık maalesef Türk gençleri bu gerici saldırıyı, bu katliamı ve nedenini bilmeyecek, duymayacaklar. Çünkü iktidar ve Milli Eğitim Bakanlığı bu katliamı ders kitaplarından çıkarttı. Öğrenilmesini, bilinmesini istemiyor. 1925 ve 1930’da başaramadıklarını, gerici karşı devrimi her an gerçekleştirme çabasındadırlar. Bu nedenle Cumhuriyet tarihimizde Devrim Şehitleri unvanı sadece Kubilay, Bekçi Hasan ve Şevki Bey ile sınırlı kalmamıştır. Cumhuriyetimiz yerleştikçe, laiklik kökleştikçe Cumhuriyet düşmanları da, şeriat yanlıları da ve işbirlikçileri de azgınlaşmış ve aydınlarımız haince katledilmeye devam etmiştir. İstedikleri kadar unutturmaya çalışsınlar, unutmayacağız. Ders kitaplarından çıkartsınlar, çıkarttırmayacağız. Türkiye Cumhuriyetini gericilere, şeriatçılara, işbirlikçilere yıktırtmayacağız” dedi

Top