CUMHURİYETİ SATAN ZİHNİYET

İktidar kamuoyunun tepkisine rağmen 14 şeker fabrikasını satışa çıkardı. 14 fabrikadan 13’ünün seçimde ve referandumda AKP’ye “EVET” diyen illerde olduğu ortaya çıktı.
Sözcü gazetesinden Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre “Evet” diyen illerde binlerce vatandaş işsiz kalacak.
Atatürkçü Düşünce Derneği olarak, halkımızla beraber; işçimizi, çiftçimizi işsizliğe mahkûm edecek, halkımızın GDO’lu tatlandırıcılarla sağlığını bozacak, yabancı şirketlerin tarımımıza, sanayimize hâkimiyetini artıracak bu satışa 100 bini aşan imzayla “DUR” demiş; imzaları derneğimiz üyesi milletvekilleriyle birlikte TBMM’ye teslim etmiş; satarak Türkiye’yi sanayisizleşmeye götüren bu politikalara, ulusal tarım politikalarımızı “Samana muhtaç” hale getiren yaklaşımlara karşı mücadele kararlılığımızı ortaya koymuştuk.
11 NİSAN 2018 ÇARŞAMBA GÜNÜ YAYINLANAN HABERİN TAM METNİ:
2015’te yapılan genel seçimlerde şeker fabrikaları satılacak 14 merkezde de, sandıklardan AKP’nin çıktığı belirlendi. 16 Nisan 2017’de yapılan Anayasa değişikliği ve Başkanlık referandumunda ise aynı yerlerden 13’ünde, yine yüksek oranda “evet” oyu kullanıldı. 14 merkez arasında sadece, şeker fabrikalarının bulunduğu merkezlerden olan Alpullu’nun bağlı bulunduğu Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’nde yüzde 71.1 “hayır” çıktı. Alpullu, aynı zamanda 14 merkez arasında genel seçimde AKP’ye oy vermeyen tek bölge oldu. Alpullu halkının yüzde 55’i CHP’ye oy verdi.

ERZURUM’DA YÜZDE 68
14 il ve ilçede 2015 seçimlerinde AKP galip gelirken bu il ve ilçelerden bazılarında AKP’nin oyu yüzde 68’e kadar yükseldi. Referandumda “Hayır” oyu veren Alpullu’dan da, 2015 seçimlerinde yüzde 55.5 oranında AKP’ye oy çıktı. AKP bu merkezlerde en düşük yüzde 51 oy aldı.
2015’te AKP’ye en yüksek oranda oy veren yerlerin başında yüzde 68’le Erzurum ve Elbistan geliyor. Onları yüzde 65’le Yozgat, yüzde 63.4’le de Afyon izliyor. Muş yüzde 62, Afyon yüzde 63.4, Çorum ise yüzde 61’le onları izlerken Kastamonu ve Tokat-Turhal’da AKP’ye oy verenlerin oranı yüzde 60’ı buluyor.
REFERANDUMDA “EVET”
Şeker fabrikalarının bulunduğu diğer yerlerde de oy oranları şöyle sıralanıyor: Bor-Niğde yüzde 57.2, Erzincan yüzde 57, Konya -Ilgın yüzde 53, Kırşehir ve Burdur yüzde 51. Şeker fabrikalarının bulunduğu il ve ilçelerdeki halkın tutumu referandumda da değişmedi. 16 Nisan 2017’deki referandumda Alpullu’nun dışındaki bütün il ve ilçelerde ezici çoğunlukla “evet” oyu çıktı. En yüksek “evet” oyunu yüzde 75’le Erzurum verdi. Onu yüzde 74’le Yozgat izledi.

Top