Cumhuriyete Saygı Gecemize İlgi Büyüktü

Geleneksel olarak her yıl düzenlediğimiz Cumhuriyete Saygı gecesi, 30 Ekim 2017 akşamı Ankara Palas’ta gerçekleşti.

Geceye, İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, milletvekilleri Mustafa Balbay, Kazım Arslan ve Aylin Nazlıaka, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Önceki Milli Eğitim Bakanlarından Hikmet Uluğbay, Halk TV Genel Müdürü Şaban Sevinç, çok sayıda akademisyen, demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri ve üyelerimiz katıldılar.

 

 Gecede Ankara Barosu Çoksesli Korosunun konseri yanı sıra zeybek ve tango gösterisi gerçekleşti. 

Burada bir konuşma yapan  Genel Başkanımız Tansel Çölaşan, “Türkiye bölgemizde laik, demokratik Cumhuriyeti ilk olarak kuran ve bugüne kadar yaşatabilen tek ülkedir. Ülkemiz, son 15 yıldır kesintisiz olarak AKP iktidarı tarafından yönetilmektedir. 16 Nisan halk oylamasında hukuka aykırı bir anayasa değişikliği yapılmış, milletin temsilcisi milletvekilleri işlevsiz bırakılmıştır. Cumhuriyetçi güçler bu 15 yıllık baskı ve dayatma sürecinde büyük acılar çekmiş ama gelecek güzel günlere olan inançlarının sarsılmasına asla izin vermemiştir. Halkın bu kararlılığının siyasal bir karşılık bulması kaçınılmazdır. Bu gücün önünde başarması gereken üç önemli seçim var. Partili Cumhurbaşkanlığı seçimi, milletvekili genel seçimi ve yerel seçimler. Tek kişiye odaklı parti devleti rejimine son vermek mümkündür. Görevimiz geçmişimizden ders almak, geleceğin tam bağımsız Türkiye’sini kurmaktır” dedi.

 

Atatürkçü Düşünceye Emek ödülleri,  Bilim dalında Bilal Şimşir’e, Basın dalında Bekir Coşkun’a, Sanat dalında Prof. Mustafa Apaydın’a ve Edebiyat dalında Muzaffer İzgü’ye verildi. Muzaffer İzgü ailesi adına ödülü Şaban Sevinç alırken, rahatsızlığı nedeniyle gelemeyen Bekir Coşkun adına ödülü yakın arkadaşı Emin Çölaşan aldı.

Top