Cumhuriyet Bayramı Ankara’da kutlanır

CUMHURİYET BAYRAMI ANKARA’DA KUTLANIR

Mustafa Kemal Atatürk 28 Ekim 1923 günü “Arkadaşlar yarın Cumhuriyeti ilan ediyoruz” dedi ve 29 Ekim 1923 günü 1. Meclis’te Cumhuriyeti ilan etti. Bu yüzdendir ki Cumhuriyet Bayramının Ankara’da kutlanması da ayrı bir önem arz etmektedir.

Cumhuriyetimizin 95. yılını kutlamak için ADD öncülüğünde bir araya gelen “Yaşasın Cumhuriyet” bileşenleri bugün 1. Meclis’te buluşarak büyük bir coşkuyla ve binlerce kişiyle Anıtkabir’e yürüdü. Büyük bir özveriyle hazırlanan bu programa katkı sunan ve örgütüyle katılan ADD, Ankara Barosu, Birleşik Kamu İş, ÇYDD, Dil Derneği, Engelliler Konfederasyonu, Eğitim İş, THD, TESUD, Türk Hukuk Kurumu, TİVAK ve Türk- İş’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

1. Meclis önünde sırasıyla Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli, THD adına Ahmet Işık, Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, ÇYDD Genel Merkez adına Ankara Şube Başkanı Ayfer Yılmaz, Birleşik Kamu İş Genel Başkanı Mehmet Balık ve son olarak Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Süheyl Batum birer konuşma yaparak halka hitap ettiler.

Akabinde marşlar, şarkılar eşliğinde Anıtkabir’e yürüyen kortej, aslanlı yolun sonuna geldiğinde binlerce kişinin katılımıyla ADD Gençliğinden bir gencimizin Andımızı okutmasıyla farklı bir coşkuya imzasını attı. Atamızın ve İsmet İnönü’nün kabrini ziyaret eden bileşenlerimiz Cumhuriyet Bayramı programını böylece tamamlamış oldu.

Top