CHP hisselerinde ‘bir taşla iki kuş’

anayurtgazetesi.com – 18 Ekim 2018

ANKARA (Anayurt) – Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İş Bankası’ndaki CHP hisselerinin hazineye devir edileceği açıklamasına tepki gösterdi. Dernek “İş Bankası’ndaki hisselerin sadece mülkiyeti CHP’ye aittir. Hisselerin gelirinde hak sahibi değildir” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İş Bankası’ndaki CHP hisselerinin hazineye devir edileceğini söyleyerek, “Olayın parlamento boyutu var, bir de parlamento dışı boyutu var; hatta Anayasa Mahkemesi boyutu var. Yani (CHP’nin) ellerinde ne anayasa ne yargıya dayalı direnecekleri, dayanacakları, yaslanacakları bir şey yok” dedi. Erdoğan’ın bu açıklamasına CHP yetkilileri ve çeşitli kesimlerden tepki geldi. ADD de yaptığı açıklamada “İş Bankası’ndaki hisselerin sadece mülkiyeti CHP’ye aittir. Hisselerin gelirinde hak sahibi değildir. Bankanın her yıl dağıttığı kârdan gelen tutarın yarısını Türk Tarih Kurumu’na diğer yarısını da Türk Dil Kurumu’na vermekle görevlidir” dedi.

“Büyük Devrimci’nin 5 Eylül 1938’de yazdığı vasiyetname; Anayasayla korunan özel mülkiyet ve miras bırakma hukuku kapsamındadır, dokunulmazdır” ifadelerine yer verilen açıklamada: “Büyük Önder, burada CHP’ye manevi bir görev yüklemiştir. Bir vasiyette bulunmuştur. Dünyada bütün toplumlarda vasiyetin bir değeri ve saygınlığı vardır” diye altı çizildi. Siyasi tartışmalara Atatürk’ün karıştırılmaması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, “Ana Muhalefet Partisi’yle siyasi mücadele; Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu ve Kurtarıcımız, dünya tarihinin hürmetle andığı Büyük Atatürk’ün mirasına saldırılarak yapılmamalıdır. Bu hiçbir siyasiye yakışmayacak kadar yanlış ve küçültücü bir durumdur” denildi.

‘BİR TAŞLA İKİ KUŞ’

Açıklamada iktidarın başka bir amacı daha bulunduğu ifade edilerek, “İktidar mensupları ‘bir taşla iki kuş vurma’ amacını taşımaktadırlar; Atatürk’ün adını ve mirasını yok etmek ve İş Bankası’nı siyasal hedeflerine uygun hale getirmek. Korkarız ki hatta eminiz ki böyle bir açık siyasi müdahalenin yinelenmesi, bankacılık sektöründe yeni bir krize neden olabilecek ve milletimiz bir kez daha zarar görecektir” diye dikkat çekildi.

Haberin linki:
http://www.anayurtgazetesi.com/haber/CHP-hisselerinde-bir-tasla-iki-kus-/680797

 

Top