CHP HDP ile Koalisyon Yapabilir mi?

Seçimlere sadece 3 hafta kaldı. Basında bu defa AKP’nin tek başına iktidar olma şansının azaldığı yolunda bilgiler yer alıyor. Böyle bir dönemde bazı parti yöneticilerinin CHP’nin ilkeleriyle ve parti programıyla bağdaşmayan beyanlarından rahatsızlık duyan CHP’liler bile Partinin seçim şansını azaltmamalı için dikkatli olmaya çalışıyorlar. Ancak aynı dikkati herkesten önce parti yöneticilerinin göstermesi gerekiyor.

 

Bugünkü basında bir CHP Grup Başkan Vekilinin seçimlerden sonra CHP’nin HDP ile koalisyon yapabileceği yolundaki sözleri yayınlandı. O partinin terör örgütü PKK ile çok yakın ilişki içinde olduğu, bu terör örgütünün savunuculuğunu ve adeta sözcülüğünü yaptığını bilmeyen yoktur. CHP’nin böyle bir partiyle koalisyon yapması ilkelerini. Programını ve yıllardan beri savunduğu “Elinden silahı bırakmayan, silah zoruyla siyasi taleplerini dayatmaya çalışan bir terör örgütüyle müzakere edilmez, mücadele edilir” görüşüle bağdaştırılabilir mi? Hangi demokratik ülkede bir siyasi parti terör örgütlerinin uzantısı sayılan siyasi gruplarla işbirliği yapmayı kabul ediyor?

 

Ne yazık ki, bu gibi söylemler CHP’ye yıllardan beri destek veren, ilkelerini yürekten benimseyen geniş halk topluluklarını üzmekte ve Partinin seçim şansına zarar vermektedir. Daha fazla gecikmeden Partinin en üst düzeyde, terör örgütünün uzantısı olan bir partiyle hiçbir koşulda koalisyon yapmayacağını açıklaması bence kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmiştir.

 

Saygılar, sevgiler.

 

Onur Öymen

Top