Basın Açıklamamıza Valilik Polis Gücüyle Engel Oldu..

12 Aralık 2018 günü saat 12.00’ de Ulus 1. Meclis önünde yapacağımız basın açıklama programımız Ankara Valiliğinin son dakika göndermiş olduğu bir yazıyla ” ilgili yazınızda talep etmiş olduğunuz basın açıklaması valiliğimizce uygun görülmemiştir “ diyerek bildirimde bulunmuştur.

Ancak örgütümüze yapmış olduğumuz çağrıya uyarak basın açıklaması yapacağımız yere gelen Ankara Şubelerimizin yöneticileri ve üyelerimizin yanı sıra basın açıklamamıza destek için Türk Hukuk Kurumu Başkanı Yaşar Çatak ve yönetim kurulu üyeleri, Tüketici Hakları Derneği yöneticileri de belirtilen saatte 1. Meclis önüne gelmişlerdi.

Genel Başkanımız Prof. Dr. Süheyl Batum, Genel Sekreterimiz Hüseyin Emre Altınışık, Genel Sekreter Yardımcımız Ersan Petekkaya ve Genel Sayman Yardımcımız Şadiye Yeşilyurt basın açıklaması yapılacak alana gelerek orada bulunan görevli polis amiriyle konuyu konuşmuş ve basın açıklaması yapma talebini bir kez daha söylemişlerdir. Polis amiri valiliğin kesin talimatı olduğu ve bu açıklamaya kesinlikle izin vermeyeceklerini, eğer bu konuda direnç gösterilirse topluluğa hemen müdahale edeceklerini söylediler.

Bunun üzerine orada bulunan üyelerimiz ve katılımcılara kısa bir açıklama yapan Genel Başkanımız;    “ Yapılan bu engellemenin hukukla bağdaşmadığı ve Ankara Valiliğinin keyfi bir kararla bizleri emniyet güçleriyle karşı karşıya getirerek en doğal hakkımız olan düşüncelerimizi kamuoyu ile paylaşmamıza engel olduğunu hepimiz görüyoruz. Bu tavrından ötürü Ankara Valisini kınıyoruz. Hazırlamış olduğumuz basın açıklamamızı sizlerin güvenliğini düşünerek genel merkezimizde yapacağız.”  dedi.

Genel Merkez toplantı salonuna gelen katılımcılarla birlikte basın açıklamasını yaptıktan sonra Genel Başkan Prof. Dr. Süheyl Batum ve Genel Sekreter Yardımcısı Ersan Petekkaya  Ankara valisinin yapmış olduğu bu hukuk dışı davranışı ve engellemeyi milletvekillerimizle istişare etmek üzere TBMM’ ye gittiler.

Sırasıyla CHP Kocaeli Milletvekilleri Tahsin Tarhan, CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan ve CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Ö. Kaboğlu ile konuyla ilgili görüş alışverişinde bulundular. Karşılıklı görüşmeler ışığında önümüzdeki en kısa süre içerisinde birlikte hareket ederek, basın açıklamamızla ilgili konuları gündeme taşımak için farklı bir platformda kamuoyuna aktarma kararında hem fikir olduklarını belirttiler.

 

Top