Bakırköy’de “10.Yıl Cumhuriyet Müzesi” Açılıyor!

Düzenlemesini ve kuruculuğunu A.İlhan Gülek’in yaptığı “Bakırköy Belediyesi 10.Yıl Cumhuriyet Müzesi”nde; 29 Ekim 1933’te çekilmiş 150 orijinal fotoğraf, gazete ve dergilerin “10.yıl fevkalade nüshaları”, bayraklar, pullar, madalyalar, kartpostallar, kitaplar, panolar, kadın şapkaları ve film izleme salonu yer alıyor.

Bakırköy Belediyesi 10. Yıl Cumhuriyet Müzesi’yle ilgili bilgi veren Bakırköy Belediye Başkanı Dr.Bülent Kerimoğlu şunları ifade etti: “10.Yıl coşkusunu Cumhuriyetimizin 94.yılında da yaşamalıyız. Atatürk Devrimi’ni, cumhuriyeti, çağdaşlığı korumanın, bu acımasız saldırılara direnmenin yolu budur. Genç kuşaklara cumhuriyetin 10.yılının inançlı, gururlu, kendine güvenen, zorlukları alt etmiş, başarmış kuşağını ve onların törenlerdeki coşkusunu göstermek istedik. Bunun bir rüya değil, gerçek olduğunu bu müzeyle anlatmak istedik. Bu duygu ve düşüncelerle müzenin kapısına 1933’te Bakırköy’de yapılmış Cumhuriyet takının aynısın kalıcı olarak yaptık. Tüm vatandaşlarımızı Türkiye’deki tek kalıcı takın altından geçerek müzeye girmeye davet ediyorum.”

Bakırköy Belediyesi, Cumhuriyet’in 94.yılı dolayısıyla müzedeki fotoğraflardan oluşan, önsözünü Hıfzı Topuz’un yazdığı “10.Yıl Coşkusuyla” isimli bir albüm kitap da hazırladı.

Yer: Bakırköy Belediyesi Yeşilköy Sanat Evi ve Kent Müzesi(İskele Cad. Balıkçılar Barınağı karşısı No:12 Yeşilköy)

Tarih: 28 Ekim 2017-Cumartesi

Saat: 16.00

Top