AYM, “Örtülü ödeneği” esastan görüşecek!

AYM, Tayyip Erdoğan’ın örtülü ödeneğini ve iç güvenlik yasasını esastan görüşme kararı aldı

Anayasa Mahkemesi, Erdoğan’a örtülü ödenek verilmesini öngören yasanın iptali istemiyle CHP’nin açtığı davanın esastan görüşülmesine karar verdi. AYM, ayrıca Meclis’te uzun tartışmalara, kavgalara neden olan iç güvenlik yasasını da esastan ele alacak.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Cumhurbaşkanlığı’na da örtülüödenek verilmesini öngören düzenlemenin iptali istemiyle CHP tarafından açılan iki ayrı davanın ilk incelemesini yaptı ve davanın esastan görüşülmesine karar verdi. İlk incelemesi yapılan davaya yönelik esastan iptal kararıyla Cumhurbaşkanı’naörtülüödenek kullanma yetkisi de AYM’den dönecek. Başvuru reddedilirse Cumhurbaşkanı’nınörtülüödenek kullanma yetkisi AYM’ce onaylanmış olacak ve devam edecek.  CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, kamuoyunda ’Torba Kanun’olarak bilinen yasanın bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu.  Hamzaçebi, “Torba Yasa’nınörtülüödenek düzenlemesi hakkında yürütmenin durdurulması talebiyle biraz önce Anayasa Mahkemesi’ne iptal davası açtık. Cumhurbaşkanına örtülüödenek kullanma konusunda yetki veren düzenleme son derece önemli bir düzenlemedir. Bunun bütün toplum tarafından iyi değerlendirilmesi gerekir. Bugüne kadar hiçbir cumhurbaşkanının örtülüödenek kullanma yetkisi olmamıştır. Atatürk’ten bu yana Sayın Abdullah Gül de dahil olmak üzere hiçbir cumhurbaşkanına örtülüödenek kullanma yetkisi verilmemiştir. Buna anayasal sistemimiz izin vermemektedir. Ayrıca bugüne kadarki cumhurbaşkanları da böyle bir ihtiyaç duymamışlardır. Bugünkü Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan farklı davransa da, parlamenter sistem bekleme odasına alınmıştır dese de bizim anayasamız, cumhurbaşkanını tarafsız olarak konumlandırmıştır. Yine anayasamıza göre cumhurbaşkanımız sorumsuzluğu vardır” diye konuşmuştu. Hamzaçebi, “Hükümet politikasına göre hiçbir görevi olmayan cumhurbaşkanına örtülüödenek kullanma yetkisi verilmesi doğrudan doğruya anayasaya aykırıdır” demişti.

Cinsel istismar kararı

Bu arada, AYM, Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndençocukların cinsel istismarını düzenleyen TCK’nın 103. maddesinin iptali için yapılan başvurunun da ilk incelemesini yaptı ve eksiklik görmeyerek, kabul etti. AYM, bu kritik başvuruyu da esastan görüşmeye karar verdi. Mahkemenin talebi esastan da görüşülüp düzenleme iptal edilirse, 15 yaşından küçüklere tecavüz ettikten sonra evlenenlere ceza verilmemesinin yolu açılacak.

Kaynak Yeniçağ Gazetesi

Top