Avrupa Parlementosu'nun Ermeni Soykırımının Tanınmasını Öngören Kararı Siyasi Bir Karardır. Bağlayıcılığı Yoktur.

‘Soykırımı Tanıyın’

AP, kabul ettiği tasarıyla Türkiye’ye arşivlerini aç, geçmişinle yüzleş, soykırımı tanı çağrısında bulundu.

Avrupa Parlementosu (AP) Türkiye’yi 1915’te yaşananları “Ermeni Soykırımı” olarak tanımaya çağırdığı bir kararı el kaldırarak yapılan oylamada ezici çoğunlukla kabul etti. AB’nin 450 milyonluk nüfusunu temsil eden 751 parlementerin oluşturduğu AP, 1987’de “Ermeni Soykırımını” tanımıştı.

Papaya Destek Eklendi

Bağlayıcı nitelik taşımayan ve Türkiye’nin AB üyeliği için ” tanıma” şartı koşmayan yeni karara, Papa Francesco’nun 12 Nisan’da Ermeni Kurbanlar için düzenlediği ayinde 1915’te yaşananları “20. yüzyılın ilk soykırımı” diye anmasıyla ilgili değişiklik önergesi de girdi. AB karşıtı ve aşırı sağcı partilerin Avrupa Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi (EFDD) grubunca verilen 269’a karşı 351 oyla kabul edilen değişiklik önergesinde “AP Papa’nın Ermeni Soykırımı’nın 100. yılı hürmetine barış ve uzlaşma ruhu içinde verdiği mesajı takdir etmektedir” denildi.

‘Arşivleri Aç, Yüzleş, Tanı’

AP’de merkez sağ ve Hristiyan Demokrat partileri biraraya getiren ve en çok üyeli grup olan Avrupa Halk Partisi (EPP) başta olmak üzere muhafazakarlardan liberaller, merkez sol, radikal sol, çevreciler ve aşırı sağa uzanan tüm gruplardan parlementerlerin ortak sunduğu 8 maddeli kararın 5. maddesinde Türkiye’ye çağrılar yer alıyor:

“Türkiye’yi Ermeni Soykırımı’nın 100. yılında anılmasını, arşivlerini açmak, geçmişiyle yüzleşmek, Ermeni Soykırımı’nı tanımak ve dolayısıyla Türk ve Ermeni halkları arasında gerçek bir uzlaşmanın yolunu açmak gibi çabalarının devamı için önemli bir fırsat olarak kullanmaya teşvik ediyoruz.”

‘Sınırlar Açılsın’

6. madde Türkiye’yi ” Ermenilerinki dahil geçen yüzyılda yıkılmış ya da yok edilmiş kültürel mirasın tam envanterini çıkarmaya ve kültürel mirasın korunması yükümlülüğünü tümüyle yerine getirmeye davet ediliyor”. 7. madde, “Türkiye ve Ermenistan’dan diplomatik ilişkilerin kurulmasına yönelik protokolleri önşartsız onaylayıp uygulayarak ilişkileri normalleştirmeyi ilerletmesini talep ediyor.” Bununla ilgili “sınırların açılması ve ekonomik bütünleşmeye” vurgu yapıyor. İlk 4 maddede Ermeni kurbanlar ve tüm soykırım kurbanları anılıyor, 1948 tarihli Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ne atıf yapılıyor ve Soykırım İçin Uluslararası Anma Günü öneriliyor.

Kaynak Cumhuriyet Gazetesi

Top