ATATÜRK’ÜN FOÇA’YA GELİŞİNİN 85. YIL DÖNÜMÜNE COŞKULU ANMA

Ulu Önder Atatürk’ün İzmir’in Foça İlçesi’ne gelişinin 85. yıl dönümü coşkulu törenlerle kutlandı.  Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüş ve etkinliklere Karşıyaka Belediye Bandosu çaldığı marşlar ve hareketli şarkılarla ayrı bir renk kattı.

Foça Belediyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD)Foça Şubesi’nin düzenlediği etkinlikler ; Foça Belediye Başkanı CHP’li Fatih Gürbüz, Belediye Meclis Üyeleri, ADD Foça Şube Başkanı Şeniz Ararat, Foça İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Akar, Foça Kent Konseyi Başkanı Orhan Gürer, Foça Esnaf Odası Başkanı Ahmet Koldaş, bazı siyasi parti ve STK temsilcileri, öğretmen, öğrenci ve vatandaşların katılımıyla İlçe terminali önünde Atatürk’ün Foça’ya ilk ayak bastığı noktada toplanmayla başladı.

Bandonun çaldığı İzmir Marşı eşliğinde Reha Midilli Caddesi Sevgi Yolu boyunca kortej oluşturularak yürüyüşe geçildi. Zaman zaman durarak çevredeki esnaf ve vatandaşlarında katılımıyla marşlar şarkılar söylendi. Demokrasi Meydanı’nda dahada artan kalabalığa hitaben ADD Foça Şubesi Başkanı Şeniz Ararat ve Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz birer konuşma yaptılar.

Ülkemizin her alanda gelişmesi, kalkınması ve çağdaşlaşmasında, ulusal bilinci ve birliği kuvvetlendirmede  Atatürk’ün yaptığı yurt gezilerinin büyük önemi olduğunu  vurgulayan ADD Foça Şube Başkanı Şeniz Ararat, bu gezilerle Demokrasinin alt yapısının halka anlatılması ve benimsetilmesinin sağlandığını söyledi.

Ararat, “Atatürk; asıl kurtuluşu Ulusal Kurtuluş savaşından sonra yapılacaklarda görmüştür. Cumhuriyetin ilanından sonra yurt gezileri bir Cumhuriyet Kuşağının yaratılmasının başlangıcını oluşturmuştur. Önce halkı ikna yoluna gitmiş, halkın güvenini, sevgisini ve takdirini kazanmış devrimlerin halk tarafından benimsenmesini sağlayarak çağdaş Türkiye Cumhuriyetini yaratmıştır. Bu toprakları bize vatan yapan Atatürk’ün 9 Nisan 1934 tarihinde Foça’ya gelişi aynı zamanda devrin İtalya Diktatörü Mussolini’ye bir gözdağı ve mesaj niteliğindedir. 9 Nisan coşkulu kutlamalarla anılarak gelecek kuşaklara onurla ve gururla aktarılacak bir gün olarak Foça tarihine altın harflerle yazıldı” dedi.

Foça Belediye Başkanı CHP’li Fatih Gürbüz başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; kahraman şehit ve gazilerimizi minnet ve özlemle andığını belirtti. Gürbüz, “9 Nisan 1934’te Ata’mız Foça’yı ziyaret ederek onurlandırmıştır. Bugün burada hep birlikte bu özel onuru yaşıyoruz. Onu anmaya ve gelecek nesillere aktarmaya, her yıl aynı coşkuyla devam edeceğiz” dedi.

Kutlamalar konuşmaların ardından bandonun çaldığı parçalarla devam etti.

Top