ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ SAMSUN ŞUBE OLARAK FENER ALAYI HAKKINDA TALEBİMİZ

Bizler; Atatürkçü Düşünce Derneği olarak 1989’dan beri laik, demokratik, parlamenter, sosyal hukuk devleti olan Atatürk Cumhuriyetinin savunucuları;  Çağdaş ve tam bağımsız Türkiye adına kamu yararına mücadele eden bir derneğin gönüllü neferleriyiz. Türkiye’nin en büyük demokratik kitle örgütlerinden biriyiz.

Bu Ülkede, 19 Mayıs Şehri Samsunumuzun ne anlama geldiğini bilmeyen yoktur.

Kurtuluş demektir, mücadele demektir, tüm mazlum uluslara örnek Emperyalizme başkaldırı demektir. Kurtuluşun adı, İlkadım Şehridir.

Biz Dernek olarak yıllardır bu şehirde ve Ülkede, 19 Mayıslarda her şeye rağmen birçok etkinlik yaparak, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışını, Milli Mücadeleyi başlatmasını ve bunu 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı yapmasını kutlarız.

Bugün yani 19 Mayıs 2018’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a gelişinin 99. Yıl dönümünde yani 100. Yıl öncesi de Genel Merkezimiz ile beraber birçok etkinlik planladık.

Bunlardan en önemlisi de halkın büyük katılımı ile gerçekleşen ‘’19 Mayıs Fener Alayımız’’ idi. Bu etkinlik için Türkiye’nin dört bir tarafından, şubelerimizden gelen gençlerimiz, şubelerimiz ve Genel Başkanımız Tansel Çölaşan bu etkinliğe katılmak için Samsun da olacaklar. Bu etkinliğimiz Şehrimiz adına artık gelenekselleşti ve halkımızın beklediği bir yürüyüş oldu.

Samsun da gelenekselleşen Fener Alayımız için Valiliğimize yazımızı Mayıs Başında yazdık. Talebimiz; Ramazan ayı olması nedeni ile iftardan sonra Saat:22.00 de Kurtuluş İskelesinden başlayan bir fener alayı idi.

Fakat Valiliğimiz bize; Saat:18.00 de DSİ önünden başlayan, İstiklal caddesi, 19 Mayıs Bulvarı ve Cumhuriyet Meydanında son bulan bir güzergâhı fener alayı olarak belirlediklerinin cevabı verdiler.

Fakat belirtilen bu saat ve güzergâhın; o günün Ramazan ayı olması, insanlarımızın oruçlu olması ve güzergâh boyunca iftara hazırlık nedeni insanlarımızı rahatsız edeceğimize dair kaygılarımızı Samsun Valiliğimize, 9 Mayıs 2018 tarihinde yazdığımız yazımızla dile getirdik.  Fener Alayının Saat 21.00 de Kurtuluş iskelesinden başlaması gerektiğini de yazdık.

Bugün tarih 15 Mayıs 2018 ve hala bir cevap alamadık.

Bu etkinliğimiz ile ilgi şubelerimiz, gençlerimiz ve genel başkanımız halen bizden cevap bekler durumdadırlar ve zaman çok kısalmıştır. Deneğimiz bu konuda duyurular için aylar öncesinden birçok raket alan kiralaması yapmıştır ve bu durumdan mağdur durumdadır.

Sayı Valimizin sesimizi duyacağını ve isteğimize olumlu cevap vereceğini umuyoruz.

Bekliyoruz…

 

ADD Samsun Şube Başkanı

Dr. Işık ÖZKEFELİ

 

Top