ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ ISPARTA-BURDUR ŞUBELERİ EŞGÜDÜM TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ

Atatürkçü Düşünce Derneği Isparta Burdur Şubeleri Eşgüdüm toplantısı 20 Mayıs 2017 Cumartesi günü Isparta Belediye Başkanlığı Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirilmiştir. Toplantıya; Genel Sekreter Yardımcısı ve Bölge Sorumlusu Lütfü Kırayoğlu, Bilim Danışma Kurulu Üyesi ve Isparta Şube Üyesi Prof. Dr. Lütfü Çakmakçı, Burdur, Bucak, Yeşilova ve Gölhisar Şubeleri, Isparta, Gelendost ve Eğirdir Şubeleri katılmışlardır. Toplantı sonucunda aşağıdaki konular hakkında görüş birliğine varılmıştır.

Ülkemizde demokratik yaşam son 10 yıl içinde 2 büyük darbe almış, birincisinde ABD destekli FETÖ adlı örgüt askeri darbe girişiminde bulunmuş Türk Silahlı Kuvvetleri ve Gazi Meclisimiz ağır bir darbe almıştır. İkincisinde ise bu kez siyasal iktidar eli ile parlamenter sistem tek adam yönetimine dönüştürülmüş, meclisin yetkileri elinden alınmış, üniter yapımızın bozulmasına yol açacak değişiklikler anayasaya sokulmuş, şaibe ve hile dolu bir halk oylaması ile halk tarafından bu değişikliklerin onaylandığı iddia edilmiştir.

Bizler demokrasiden yana yurttaşlarımızın birlik ve kararlılıkla  bu değişikliklere “hayır” dediğini biliyor ve ilan edilen sonucu kabul etmiyoruz. Bu durumun düzelmesi için bütün demokratik yolların kullanılması gerektiğine inanıyoruz.

Atatürkçü Düşünce Derneği; Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, cumhuriyet değerlerine inanan tüm yurttaşların güvenine sahip bir kuruluş olduğunu bu halk oylaması sürecinde göstermiştir.  Bu dönemde ülkemizin tek kurtuluş reçetesi, dün olduğu gibi bizi emperyalizmden kurtaran Atatürkçü Düşünce Sistemidir. Bu sebepledir ki Atatürkçü Düşünce Derneği’nin bu dönemde önemi ve sorumluluğu daha da artmış, dün olduğu gibi bugün de, bundan sonra da sorumluluğunun bilinciyle hareket etmeye devam edecektir. Mustafa Kemal Atatürk’ten aldığımız emanetlere tüm gücümüzle sahip çıkacağımız bilinmelidir.

Ekonomik darboğazın yaşandığı, sanayi, tarım ve hayvancılığın çökertildiği, işsizliğin rekorlar kırdığı, geleceğimizin güvencesi gençlerimizin umutsuzluğa itildiği bu karanlık dönemde,  azim ve kararlılığımız, 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının azim ve kararlılığından daha az değildir, olamaz.

Son yıllarda Atatürk’e, ailesine ve Cumhuriyet değerlerine  dolaylı yollardan yapılan saldırılar, özellikle 16 Nisan halkoylaması sonrasında yoğunlaşmış, bu saldırıları yapan şarlatanlar adeta korunmuş, kollanmıştır. Son yapılan ahlaksızca saldırıda, havuz medyasından bir kanalda çıkan birkaç sözde tarihçi güruhun çirkin iftiralarına, Yüce Türk Milletinden gelen tepkiler üzerine soruşturma açılabilmiştir. Ne acıdır ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk’e yapılan saldırılara, bu ülkeyi yönetenlerden günlerce tepki gelmemiştir.  Ancak büyük kurtarıcısına gönülden bağlı Türk ulusu yurdun her köşesinde bu pervasızlığa tepki göstermiş, ADD bütün örgütleri ile savcılıklara suç duyurusunda bulunmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabe’si ve Bursa Nutku hepimizin kılavuzudur, onlardan aldığımız görev ve sorumlulukları unutmuyoruz, unutturmayacağız. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu dönemlerdeki gibi, özgür, bağımsız, çağdaş, akılcı, bilimden ve sanattan yana, sanayi ve tarımda öncü, aklın egemen olduğu bir eğitim sistemi ile çağdaş uygarlık seviyesinin ötesine geçmiş başı dik bir ülke yaratmaya kararlıyız. Başaracağız… İnanıyoruz…

Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti…

Atatürkçü Düşünce Derneği Burdur- Isparta Şubeleri

Top