ATATÜRK ANITINA SAYGISIZLIK MECLİS GÜNDEMİNDE

ATATÜRK ANITINA SAYGISIZLIK MECLİS GÜNDEMİNDE

ÜNLÜ HEYKELTIRAŞ ŞADİ ÇALIK’IN ESERİ KADERİNE TERK EDİLDİ

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, 1973 yılında Türkiye’nin çağdaş heykel sanatının öncü heykeltıraşlarından Şadi Çalık tarafından yaptırılan Seydişehir Atatürk Anıtı’nın görenlerin içini acıtan halini Meclis gündemine taşıdı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle önerge veren Bozkurt, Seydişehir İlçesi’nde ETİ Alüminyum Tesisleri içerisinde yer alan, bronz ve alüminyumdan yapılmış, endüstriyel kalkınmayı simgeleyen ve Türkiye’deki en büyük ve ilk dövme bakır anıt olma özelliğini taşıyan Atatürk Anıtı’nın kaderine terk edildiğini söyledi.

2005 yılında ETİ Alüminyum AŞ.’nin özelleştirilmesi kapsamında Cengiz Holding tarafından satın alınması sonrası anıta gereken özenin gösterilmediğini, anıtın bakımsız olduğu gibi, etrafının hurda yığınına döndüğünü, çevresinin de depo olarak kullanıldığını ifade eden Bozkurt, mevcut durumdan son derece rahatsız olan Seydişehir halkının da şikayetlerini tarafına ayrıca ilettiğini belirtti.

 

Başbakan’a heykeltıraş Şadi Çalık’ın en önemli eserleri arasında yer alan Seydişehir Atatürk Anıtı’nın mevcut durumundan haberi olup olmadığını soran CHP’li Bozkurt, “ 43 yıllık anıtın yıprandığı göz önüne alındığında restore edilmesi planlanmakta mıdır?” diye sordu.

 

Bozkurt, önergesinde ayrıca şu soruları yöneltti:

 

  • 1Cengiz Holding bünyesindeki ETİ Alüminyum AŞ.’nin anıtın etrafını depo olarak kullanmasının ve hurdaların atılmasının gerekçesi nedir; konu ile ilgili şirket yetkilileri ile görüşülmesi ve anıt çevresinin düzenlenmesinin sağlanması planlanmakta mıdır?
  • ETİ Alüminyum AŞ.’nin özelleştirme öncesi anıt çevresinde kamuya açık törenler yapıldığı göz önünde bulundurulduğunda, anıtın yeniden halka açılması planlanmakta mıdır?
Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

İndir

Top