Atatürk anıtı artık özgür

Dünyanın ilk Atatürk anıtının 2004 yılından beri metal perdelerle çevrili olması üzerine gelen tepkilerden sonra belediye çalışamaya başladı.

3 Ekim 1926’da Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından yapılan ve İstanbul Sarayburnu’nda bulunan ilk Atatürk anıtı 2004 yılından beri metal perdelerle çevriliydi.

2004’te temeli atılan Marmaray Projesi ile birlikte Sarayburnu’nda platformda çalışacak işçiler için yatakhaneler yapılmış, malzemeler depolanmış ve vinçler kurulmuştu. Marmaray projesinin 29 Ekim 2013’te tamamlanmasına ve hizmete girmesine rağmen Atatürk anıtının çevresi hala metal perdelerle kapalı olmasına tepkiler gelmişti.

Atatürk heykelinin içler acısı hali karşısında Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) harekete geçmişti.

“PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIMIZI SÖYLEMİŞTİK!”

Girişimlerin ardından Atatürk heykelinden iyi haberi Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Ateşoğlu verdi.

ADD Yöneticisi Şahin Ateşoğlu, Twitter’da paylaştığı mesajında “Atatürkçü Düşünce Derneği olarak peşini bırakmayacağımızı söylemiştik! 14 yıldır etrafı çevrili olan dünyanın ilk Atatürk Anıtı an itibariyle özgür… İBB anıtın etrafında yenileme çalışmalarına başladı” ifadelerini kullandı.

İşte o mesaj ve fotoğraflar:

Odatv.com

 

Top