Antalya Atatürkçü Düşünce Derneği “Uyan Gazi Kemal” Konferansı

Atatürkçü Düşünce derneği Antalya Şubesi,  Muratpaşa Belediyesi ile birlikte 27 Ocak cumartesi günü Adalet ve Demokrasi haftası etkinlikleri kapsamında CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan,yazar ve dil derneği başkanı Sevgi Özel ve Avukat Hüseyin Ersöz’ün konuşmacı olarak yer aldıkları ”Uyan Gazi Kemal” başlıklı bir konferans düzenledi.

Şehitler için saygı duruşu ve İstiklal marşının söylenmesinin ardından Atatürkçü Düşünce Derneği Antalya şubesinin hazırladığı slayt gösterimi yapıldı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Antalya şubesi Başkanı İbrahim Daş açılış konuşmasında;

 “ Cumhuriyet Gazetesi yazarı ve hemşerimiz Prof. Dr. Muammer Aksoy, 31 Ocak 1990 günü saat 19.05’te Ankara Bahçelievler’deki evine giderken şehit edilmişti. Prof. Dr. Muammer Aksoy’un cenaze töreninde fotoğrafını taşıyan kişi ise, Uğur Mumcu’ydu. Hukukçu-Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu 24 Ocak 1993’de emperyalizm tarafından şehit edildi. Türkiye’de her anlayıştan insanımız Uğur Mumcu’nun dürüstlüğüne güvenir ve saygı duyar. Onun içindir ki ölümünden sonra arkasından milyonlar yürümüş ve sahip çıkmıştır. Kubilayları, Muammer Aksoyları, Uğur Mumcuları, Bahriye Üçokları, Ahmet Taner Kışlalıları, Abdi İpekçileri, Cavit Orhan Tütengilleri, Bedri Karafakioğluları,  Gaffar Okkanları, Necip Hablemitoğluları, Mustafa Yücel Özbilginleri, Kuddusi Okkırları, İlhan Selçukları, Albay Ali Tatarları, Üsteğmen Oğuz Kaan Ustaları ve binlerce vatanseveri, bağımsızlığımız için Vatanımızın bütünlüğü, Milletimizin birliği için şehit verdik ve ne yazık ki hala vermeye devam ediyoruz… Onlar; Vatanımızın “bütünlüğü, Milletimizin birliği için Adalet ve Demokrasi için kısacası Tam Bağımsız Türkiye için şehit oldular. Hepsini saygı ile anıyor ve ışıklar içinde yatsınlar diyoruz” diye konuştu.

Atatürkçü Düşünce Derneği Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş; şehit edilen usta gazeteci Uğur Mumcu’nun tüm öngörülerinde haklı çıktığına dikkat çekti.  Daş, 1919’da antiemperyalist devletlerin vatanı açıkça işgal ettiğini,  o günün işgal güçlerinin bugün farklı araçlarla ülkemize ablukaya almaya çalıştığına vurgu yaptı.   “Şimdi ise farklı araçlarla saldırıyorlar. Bu büyük tehlikeyi gören ve Türk Milletini uyaran aydınlarımız, vatanseverlerimiz ise şehit edilmektedir ve şehit eden tetikçiler kimler olursa olsun, asıl suçlu emperyalizmdir. Unutmamalıyız ki; gericiliğe, bölücülüğe, işgale, sömürüye, hırsızlığa, her türlü yozlaşmaya ve yabancılaşmaya ve tüm bunların suçlusu emperyalizme karşı direnmek ve mücadeleyi kazanmak, önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk”ün manevi mirasçıları olarak hepimizin görevidir. Uğur Mumcu Araştırma Gazetecilik Vakfı (um:ag) 24-31 Ocak tarihlerini “Adalet ve Demokrasi Haftası” ilan etmiştir. Her yıl bir tema ile etkinliklerimiz sürmektedir. Bu yıl ki tema “Uyan Gazi Kemal”  olarak belirlenmiştir. Uğur Mumcu, her zaman Türkiye’yi bekleyen tehlikeleri işaret etmiş ve haklı çıkmıştır. Uğur Mumcu’nun sorduğu sorular bugün de geçerlidir. “Siyaset-Ticaret-Medya-Terör” ilişkisine karşı çıkmış, haklı çıkmıştır” diyen Daş, ülkemizde yaşanan olayların kaygı verici gelişmeler olduğunun altını çizdi.

Söyleşide, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nda yayın yönetmeni olarak çalışan, Dil Derneği’nin kurucuları arasında yer alan ve ‘Uğur Olsun! Bir Devrimcinin Öyküsü’ kitabının yazarı Sevgi Özel ve Balyoz, Ergenekon ve Poyrazköy davalarında birçok sanığın avukatlığını üstlenen Hüseyin Ersöz ve CHP İzmir milletvekili Tuncay Özkan konuşmacı olarak yer aldı.

 

Top