Ankara'da Umut Rüzgârı

Dün Atatürkçü Düşünce Derneği’nin ATO Kongre Salonu’nda düzenlediği, “Biz Varız, Ya Siz?” başlıklı toplantıdaydım.

Toplumun değişik kesimlerinden 40 konuşmacıydık.

Herkes kendisine tanınan on dakikalık sürede bugünden şikayetlerini, gelecekten beklentilerini anlatmaya çalıştı.

Benim ne söylediğimi başkaları yazsın, konuşmacılardan bazıları şu mesajları verdi:

***

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu: Yolumuz Atatürk’ün ışıklı yoludur. Bildiğimiz ve izleyeceğimiz yegane dünya lideri, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür.

***

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Balbay: Böyle bir dönemde karamsarlık lükstür. Yürekten söylüyorum; önümüzdeki seçimlerin sonucu ne olursa olsun Atatürkçüler kazanacak…

***

Avukat Celal Ülgen: Türkiye demokrasisi, aldatılmış bir demokrasidir. Dolayısıyla biz, aldatılan vatandaşlarız. Örneğin kurucu meclisler ve kanun koyucu bir cumhurbaşkanının asla anayasayı iğfal edeceğini düşünmemiştir. Bugün cumhurbaşkanı, bile isteye hatta bıyık altından gülerek anayasayı iğfal ediyor ve biz bakıyoruz. Tarafsız olduğunu söylüyor ama iktidar partisine 400 milletvekili istiyor. Elbette bugünleri de aşacağız. Ancak bunun için yeni bir Mustafa Kemal’i beklemeye vaktimiz yok. O Mustafa Kemalleri bir an önce içimizden çıkarmak zorundayız.

***

Gazeteci Barış Terkoğlu: Ben bu ülkede her şeyin düzeleceğine inanıyorum. Bundan eminim. Aksi, doğal akışa aykırı olur.

***

Yazar Ayla Kutlu: Bu ülkeye neler oldu, bu çıldırma nasıl bir çıldırmadır; anlamak mümkün değil…

***

Ankara Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan: Ankara’daki Kaçak Saray, Cumhuriyet’e karşı yürütülen rejim operasyonunun simgesidir; onun için karşı çıkıyoruz. Bu ülkede bu ülkeyi yönetenler mahkeme kararına uymayacaklarını ilan ettikleri için, karşı çıkıyoruz. Bize dediler ki, “Sizin işiniz gücünüz mü yok?” Bizim çoluğumuz çocuğumuz var: Bu ülkede adalet yoksa, bu ülkenin yöneticileri koyulmuş kurallara uymuyorsa, bizim çoluğumuzun çocuğumuzun geleceği yok demektir.

***

Öğrenci Burak Aslan Mirza: Gençlik için en önemli mesele cumhuriyetin ve cumhuriyetin en temel unsuru hür düşüncenin yüceltilmesidir.

***

Atılımcı Hukukçular Kulübü Başkanı Kemal Çağrı Derekaya: Biz bu ülkenin sokaklarında haklarını savunan gençlerin öldürülmemesini, gaz bombalarıyla gözlerinin çıkarılmamasını istiyoruz.

***

Türk-İş Genel Sekreter Yardımcısı Naci Önsal: İnsan onuruna yakışan bir ücret, insana yakışır sosyal haklar istiyoruz. İşsizlik ve kayıtdışı ekonomi sorununun çözülmesini istiyoruz…

***

Bu isteklerden onda biri gerçekleşsin; Türkiye dünyanın cenneti olur!

Kaynak: Aydınlık Gazetesi / Mustafa Mutlu

 

Top