ALMAN PARLAMENTOSUNUN SOYKIRIM İDDİASI ALÇAKCA BİR YALANDIR

Alman Federal Parlamentosu’na 2 Haziran, 2016 tarihinde “101 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermenilere ve diğer Hıristiyan Azınlıklara Uygulanan Soykırımın Hatırlanması ve Anılması” başlığı altında sunulması planlanan önergeyi Atatürk Düşünce Derneği (ADD) olarak üzüntü ile karşıladığımızı ve bu girişimi esefle kınadığımızı belirtmek isteriz.

ADD, üye sayısı 100.000’i aşmış, yurtiçindeki ve Federal Almanya’da dahil yurtdışındaki toplam şube sayısı 400’ü aşmış bir sivil toplum kuruluşudur. İsmimizi tarihin yetiştirdiği en büyük liderlerden biri olan, modern ve laik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ten almaktayız.

Taktir edileceği üzere, ADD tarihi konulardaki değerlendirmelere ve yaklaşımlara hassasiyet gösteren Türkiye’nin en büyük demokratik kitle örgütlerinden biridir. Bu itibarla gerçek tarihi bilgilerden uzak ve yanlı araştırmalar sonucunda hazırlandığını düşündüğümüz ve 2 Haziran 2016 tarihinde görüşülmesi düşünülen önergenin Federal Almanya Parlamentosu’nda gündeme gelmesi Türk halkını olduğu kadar, Federal Almanya’yı kendilerine ikinci vatan olarak gören 3 milyona yaklaşan vatandaşımızı ve Türk kökenli Alman vatandaşlarını da derinden üzmüştür.

Biz bu önergenin Federal Almanya parlamentosu tarafından anılan tarihte gündeme alınmayacağına ve hiçbir zaman kabul edilmeyeceğine inanmak istiyoruz.

101 yıl önce yaşanan olaylara tek yanlı ve gerçekleri çarpıtarak bakmak Federal Almanya Parlamentosu’na yakışmayacaktır.  Bu çerçevede Ermenistan’ın ilk Başbakanı ve Taşnak Partisi lideri Ovannes Katzhaznouni’nin, 1923 yılında yaptığı bir konuşmada 1915 yılında yaşananlar için kendi partisini sorumlu tuttuğunu hatırlatmak isteriz.

Öte yandan, 1915 yılındaki trajik olaylarla ilgili ‘soykırım’ kelimesinin kullanılması yanlıştır. 1948 yılında kabul edilen “Birleşmiş Milletler Soykırım Suçu’nun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi” neyin soykırım olarak kabul edilebileceğini neyin edilemeyeceğini açıkça ortaya koymuştur. Bu doğrultuda bir siyaset kurumu olan milli parlamentoların tartışmalı bir konuda ve çerçevesi uluslararası anlaşmalarla çizilmiş bir alanda ahkam kesmesi ve kendisini ceza mahkemesi yerine koyup, suçlayıcı yaklaşımlarda bulunması kabul edilemez.

 

Biz Federal Almanya Parlamentosu’nu bu yanlıştan dönmeye ve 1915’de yaşanan trajik olayların gerçeklerinin, gün yüzüne çıkarılmasına yardımcı olacak bilimsel ve tarihi çalışmalara katkı vermeye davet ediyoruz.

 

PRESSEMITTEILUNG

 

Hiermit möchten wir mitteilen, dass wir, der “Atatürkçü Düşünce Derneği („Verein zur Förderung der Ideen Atatürks“ Abkürzung: ADD)” den für den 2. Juni 2016 geplanten Vorschlag “Erinnerung und Gedenken an den Völkermord an den Armeniern und anderen christlichen Minderheiten im Osmanischen Reich vor 101 Jahren”, traurig und sehr bedauerlich finden.

 

Die ADD ist eine Zivilgesellschaft, die mehr als 100.000 Mitglieder sowohl im Innland als auch in der Bundesrepublik Deutschland mit insgesamt 400 Zweigstellen hat. Der Name unseres Vereins stammt von einem der größten Führer der Geschichte, dem modernen, laizistischen Gründer der Türkischen Republik “Mustafa Kemal Atatürk.

 

Anerkanntermaßen  ist die ADD eine der größten Organisationen der Türkei, die empfindlich bei historischen Bewertungen und Annäherungen ist. In diesem Zusammenhang hat der Vorschlag, der weit entfernt von den historischen Informationen liegt und infolge falscher Forschungen vorbereitet wurde und am 02.06.2016 beim Bundestag vorgelegt wird, sowohl die türkische Bevölkerung als auch unsere rund 3 Mio. Mitbürger, die die Bundesrepublik als zweites Heimatland betrachten und auch die Deutsche Staatsbürger mit Türkischer Herkunft, tief getroffen.
Wir möchten daran glauben, dass von unserem Freund und Bündnisspartner dem Bundestag an dem genannten Datum dieser Vorschlag nicht auf die Tagesordnung genommen und niemals anerkannt wird.
Die vor 101 Jahren erlebten Geschehnisse subjektiv und mit Vortäuschung zu betrachten steht dem Bundestag nicht an.  In diesem Rahmen möchten wir darauf hinweisen, dass der erste Ministerpräsident der Demokratischen Republik Armenien und der Führer der Armenischen Revolutionären Föderation Ovannes Katzhaznouni, im Jahr 1923 in einem seiner Gespräche seine eigene Partei für die Geschehnisse des Jahres 1915 verantwortlich gemacht.
Es ist nicht richtig, für die tragischen Ereignisse im Jahr 1915 das Wort „Völkermord“ anzuwenden. Die in 1948 beschlossene „Konvention über die Verhütung und Bestrafung des Völkermordes“ hat ausdrücklich dargestellt, was man als Völkermord definieren kann und was man nicht. In diesem Zusammenhang ist es inakzeptabel, dass nationale Parlamente in einem umstrittenen Thema und in einem Bereich, dessen Rahmen mit internationalen Vereinbarungen abgegrenzt wurden, zu inkriminieren.
Wir laden den Bundestag ein, diesen Fehler nicht zu begehen und zur Wahrheitsfindung der Geschehnisse des Jahres 1915 mit wissenschaftlichen und historischen Studien beizutragen  und aufzudecken.

 

Top