Ali Ercan: DÜNYA 5 ' TEN BÜYÜKTÜR ! 

Ama ne kadar ?

Büyüklük/küçüklük izafi bir kavramdır…Matematik anlamda örneğin 100  elbette 99 dan büyüktür, ama belirsizliklerle dolu pratik yaşamda eşit sayılır…  (bir tutamak olarak vermek gerekirse, bir şeyin 2 katından büyük olana belirgin “Büyük”  yarısından küçük olana da belirgin “Küçük” demek daha uygun olur)  Son zamanlarda  medyada duyduğumuz “Dünya 5’ten büyüktür” söyleminde 5 ile kastedilen, Birleşmiş Milletler daimi Üyesi ve Veto hakkı olan 5 Ülkedir. Bakalım, bu söylem ne derece tutarlı bir söylemdir   🙂

***

Nasyonal-Sosyalist Diktatör Adolf Hitler’in başında bulunduğu Alman Nazi ordularının 1.Eylül.1939 da Polonya’ya girişi ile başlayan ve  2.Eylül.1945 te Japonya’nın (Almanya 3 ay önce teslim olmuştu) koşulsuz teslimiyeti ile son bulan 2. nci Dünya Savaşı insanlık tarihinin en büyük yıkımı oldu; çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 80 milyon insan öldü. ‘Gezegende bir daha böyle  büyük felaketler yaşanmasın’ dileği ile bütün Ülkelerin bir Çatı altında Güvenlik işbirliği yapmasını öngören düşünce,  ABD, Birleşik Krallık (İngiltere), Rusya ve Çin’in liderliğinde, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 51 Kurucu üye Ülke tarafından hayata geçirilerek 24.Ekim.1945 te Birleşmiş Milletler (United Nations)  New York’ta kuruldu.  2016 itibarı ile BM çatısı altında 193 üye Ülke var. Tüm Dünyada irili ufaklı 233 Ülke bulunuyor; nüfusu 10 milyonun üzerinde 90 Ülke, nüfusu 5 milyonun üzerinde 120 Ülke var; en küçük Ülke 800 nüfuslu Vatikan.

Bugün Dünyada Nükleer silahlara sahip olan ve “Nuclear Powers”  olarak tanınan 8 Ülke var… (ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa, Hindistan, Pakistan, K.Kore) bunlara 100 kadar nükleer başlık sahibi olduğu bilinen İsrail’i de eklemek lazım. ABD nin fisyon tipi (Uranyum-235 veya Plutonyum-239 atom çekirdeklerinin parçalanması ) Nükleer patlamayı gerçekleştirmesinden 4 yıl sonra, 1949 yılında Rusya da Atom bombasını patlattı. Arkasından İngiltere, Fransa ve Çin Atom Bombalarını patlattılar…

 

1952 yılında ABD ilk Füzyon tipi (döteryum ve trityum atomlarının birleşerek Helyum atomunu oluşturması) Termo-nükleer bombayı patlattı. Halk arasında Hidrojen bombası olarak da bilinen bu daha yüksek enerjili Bomba, Atom bombası olarak bilinen bombadan kat be kat daha güçlü bir bombadır… Bunun üzerine diğer 4 Ülke de hemen harekete geçti ve ardı ardına bu zor teknolojiyi başararak Termo-nükleer kulübe üye oldular… (Termonükleer bombanın patlaması için gerekli tetikleme enerjisini küçük bir nükleer bomba sağlıyor)   İşe en geç başlayan Çin en becerikli çıktı; normal Nükleer Bomba yapımından 3 yıl sonra, Fransa’dan 1 yıl önce, Termo-nükleer Bomba imalini başardı.

 

Ülke Atom

Bombası

Hidrojen

Bombası

ABD 1945 1952
Rusya 1949 1953
UK 1952 1957
Fransa 1960 1968
Çin 1964 1967

 

1970 ten bu yana Dünyada artık 5 “Super Nuclear Power”  Ülke var.  Ve Birleşmiş Milletlerdeki 193 eşit üye Ülke arasında bu 5 ülke “diğerlerinden daha eşit” olarak daimi “veto” hakkına sahiptirler. Aslında Anayasaları izin verse (ve isteseler) 2.Dünya savaşının yenik Ülkeleri Japonya ve Almanya da bu listeye çoktan dâhil olabilecek kapasitede   Bilimsel ve Teknolojik olanaklara sahip  zengin Ülkelerdir. Zaten son zamanlarda Uluslar arası önemli yaptırım kararlarında, “5+1” şeklinde bir diplomatik formülasyonla,  artık Almanya da 5-li Veto Grubuna dâhil ediliyor. Muhtemelen yakında Japonya da Almanya ile aynı statüde  “5+2”olacaktır.

Peki bu Dünya 5 ten (yani 5+2 den)  ne kadar büyük?

  • Dünya nüfusunun %30 unu oluşturan
  • (ABD + Çin + Rusya + UK + Fransa + Almanya + Japonya)
  • (Antarktika ve Grönland dışındaki) yaşanabilir toprakların %27 sine,
  • Dünya GDP toplamının yaklaşık %60 ına,
  • Dünyadaki tüm Fizik ve Kimya Nobel ödüllerinin %75 ine,
  • Küresel Teknolojik  üretimin yaklaşık % 95 ine,
  • Uzay kontrolünün %100 üne sahiptir ve
  • Dünyadaki tüm Konvansiyonel silahların %90 ı,
  • Tüm nükleer silahların %99,5 i bu grubun elindedir…

Bu gerçekler karşısında “Dünya 5’ten büyüktür” demek,

“Yumurta sarısından büyüktür” demek gibi komik bir ifade oluyor….

 

Top