Alevilerden Bildiri: HDP'ye Oy Yok

Alevi toplumunun önde gelen isimleri, basın üzerinden yürütülen “Aleviler HDP’ye oy verecek” kampanyasına karşı ortak bildiri yayımladı. Bildiride, Alevilerin HDP ile yan yana getirilmesinin Alevi toplumunu itibarsızlaştırmayı amaçladığı vurgulandı. Alevi-Bektaşi dedeleri, Alevi kanaat önderleri ve yazarların imzaladığı bildiride, “Aleviler Türkiye sevdasından ve Atatürk ilkelerini sonuna kadar savunmaya devam edecek” denildi. Bildiride şu ifadelere yer verildi:

SÜNNİ KARDEŞLERİMİZİ KIŞKIRTIYORLAR’

“7 Haziran seçimlerini yönlendirmek isteyen kirli odaklar, bu uğurda ülkemizin birliğine bile kastedecek ölçüde tehlikeli operasyonlar düzenlemeye başladılar. Bu odaklar, kamuoyunu aldatmak ve sömürülerini sürdürmek amacıyla kimi merkez medya kuruluşları ile yandaş medyayı kullanıyorlar.

Söz ettiğimiz medya çevreleri, Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesinden sonra, Alevilerin, DHKP/C terör örgütü ile ilişkili olduğunu ima ettiler.

Böylece, Sünni kardeşlerimiz, Alevi-Sünni çelişkisi üzerinden kışkırtılarak, iktidarın yanında kalmaya zorlandı. Bu olaydan önce aynı zihniyetin tekelinde olan yazılı ve görsel medya tarafından, ‘Aleviler bu seçimde HDP’ye oy verecek!’ biçiminde kampanya başlatılmıştı. Böylece Aleviler HDP anlayışıyla özdeş gibi gösterilmiş, ‘Teröre ve şiddete hayır’ diyen sağduyulu yurttaş nezdinde itibarsızlaştırmaya çalışılmıştı.

TARİH BOYUNCA BARIŞÇI OLDUK’

Tarih boyunca barışçı olmuş; nice katliamlara uğradıkları halde şiddete başvurmamış olan Alevileri, terörün destekçisiymiş gibi gösteren bu yaklaşımları şiddetle kınıyoruz. Alevilerin siyasi iradesi üstüne ipotek koymaya çalışan, onların inancını dönemsel siyasete göre tarif etmeye kalkışan vesayetçi yaklaşımları reddediyoruz. Hiç şüphesizdir ki, Türkiye’mizde Sünni-Alevi kamplaşması yaratmaya çalışan odaklar; uluslararası emperyalist güçlerin ülkemizdeki uzantılarıdır.

İslam dünyasında yaşanan pek çok örnekten de görüldüğü üzere, mezhepçilikle ‘kazanılan’ iktidarlar ve mezhep zeminine oturan siyaset, iç çatışmaya, boğazlaşmaya ve devletlerin parçalanmasına yol açmaktadır.

LAİK DEĞERLER

ÖNCELİĞİMİZ’

Alevilerin geleneksel duruşunu bozmaya yeltenen, yanlış tarif eden, şu veya bu örgütün yanındaymış gibi gösteren medyayı ve siyasi çevreleri, bir an önce bu tavırlarından vazgeçmeye çağırıyoruz. Ülkemizi yönetenlerin, Ortaçağ zihniyetini değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerleri olan laik-demokratik-çağdaş hukuk devleti ilkelerini kılavuz almalarını bekliyoruz. Aleviler, çağdaş yaşam tarzına dayalı barışçı Türkiye sevdasından asla taviz vermeyecek, bütün demokrat kardeşleriyle el ele vererek, Türkiye’nin demokratik kazanımlarını ve Atatürk ilkelerini sonuna kadar savunacak; her şartta, ‘Yurtta barış, dünyada barış’ demeye devam edeceklerdir.”

Top