ADDP’nun 2017 yılı toplantısı 30 Eylül-1 Ekim tarihlerinde Almanya Bad Kreuznach’ta gerçekleşti.

 

 

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DÜNYA PLATFORMU

(ADDP)

Bad Kreuznach-Almanya Toplantısı Sonuç Bildirgesi / 30 Eylül – 1 Ekim 2017

Dünya Atatürkçüleri , Birlik, Beraberlik ve Dayanışma kararlarını bir kez daha yinelediler!

Dünya Atatürkçüleri 2017 yılının son toplantısını Mustafa Kemal Atatürk’ün 100 yıl önce kaldığı tarihi otelin Atatürk Salonu’nda gerçekleştirdiler!

Dünya Atatürkçüleri lobileşme konusunda yeni adımlar atacaklar.

Dünya Atatürkçüleri Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet yaşatılmasına ve ülkemizin bölünmez bütünlüğünün devamına yönelik çalışma ve faaliyetlere devam edeceklerini ilan ettiler.

Yurt dışında Mustafa Kemal Atatürk’ün daha iyi tanınması ve anlaşılabilmesi için Dünya Atatürkçüleri ortak projeler üretecekler.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden bir araya gelen  “Atatürkçü Dernekler”,  30 Eylül – 1 Ekim tarihlerinde,  Bad Kreuznach – Almanya’da, tarihi Park Hotel Kurhaus’taki toplantılarında, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerine ve Atatürk ilkelerine bağlılıklarını bir kez daha dünya’ya ilan ettiler.

Birinci kuruluş yıldönümünü 18 Eylül’de kutlayan ADDP’nin, bu tarihi ve önemli mekanda gerçekleştirdiği toplantısına, Türkiye, İngiltere, ABD, Avusturya, İsveç, Almanya’dan Atatürkçü Dernekler katıldı. Toplantının ev sahipliği ADDP’nin kurucu üyelerinden Hessen Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından yapıldı.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden bir araya gelen “Atatürkçü Dernekler” Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerine ve Atatürk ilke ve devrimlerine bağlılıklarını ilan ederek Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ulusal birlik ve beraberliğinin, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti vasıflarının ilelebet devamını savunmaktadırlar. ADDP, Atatürk düşüncesini benimseyen, laik, demokratik ve hukukun üstünlüğünü savunan dünyadaki “Atatürkçü Dernekleri” bu dayanışmaya katılmaya davet etmektedir.

ADDP Bad Kreuznach toplantısında , Türkiye’de yaşanan son gelişmelerden duyulan endişeler, ADDP’nin 2018 çalışma ve faaliyet programı, ADDP’nin lobicilik çalışmaları, ADDP’nin gençlik örgütlenmesi, ADDP’nin tanıtımı ve görünürlülüğü gibi konular başta olmak çeşitli konular üzerinde görüşmeler yapıldı. Tüm üye dernekler, en önemli hedefleri olan, Atatürk’ün barışcıl felsefesinin tanıtılması ve bu konuda çocuklara, gençlere yönelik etkinlik ve aktivitelerin önemini tekrar yinelediler. Bu konuda etkili olabilmek ve kalıcı programlar organize edebilmek için neler yapılabileceği hakkında fikirler paylaştılar.

Türkiye’de son dönemde Atatürk’e ve Atatürk değerlerine yönelik saldırılar, ülkemizin OHAL kararnameleriyle yönetilmesi, adaletin gerçekleşmesine yönelik siyasi iradenin baskı ve yönlendirmeleri, müfredatta yapılan değişiklikler, ülkenin keyfi yönetilmesi, mevcut siyasi iradenin Türk ulusunun fertlerini çeşitli kriterlerle ötekileştirmesi, ve dış politikada Türkiye’nin itibarını zedeleyecek girişim ve yaklaşımların varlığı konularında ADDP üyesi dernekler, büyük endişe duymaktadırlar.

Toplantıya katılan ADDP üye derneklerin listesi aşağıdadır.

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ Genel Merkez

HESSEN ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – Almanya

İNGİLTERE ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

AMERİKA ATATÜRK DERNEĞİ

İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

AVUSTURYA ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

BADEN WÜRTTEMBERG ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – Almanya

DORTMUND ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – Almanya

MANNHEIM ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – Almanya

VORARLBERG ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – Avusturya

HILDESHEIM ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – Almanya

HEIDELBERG ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – Almanya

ADDP, dünyada barış ve istikrarın sağlanması yolunda,  Atatürk ilkelerinin, özellikle Atatürk’ün refah ve barış içinde bir dünya felsefesinin bir ideoloji olarak öğretilip tanıtılması gerektiğine inanmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün yurt dışındaki çeşitli çevrelerde ve ülkelerde daha iyi anlaşılmaya başlanması ve

cumhuriyetimizin kurucu liderine olan ilginin artması ADDP üyeleri tarafından memnuniyetle karşılanmaktadır. Dünyadaki bu doğrultudaki bilinçlenmeye ADDP uyesi dernekler katkı sağlama kararlılığı içindedirler.

Toplantıya katılan dernek temsilcileri, ADDP Bad Kreuznach toplantısı ile ilgili olarak, toplantıyı bu tarihi ve özel mekanda yapmanın onur ve gururunu tüm dünyadaki Atatürkçüler adına yaşadıklarını ifade ederek, bir yılda önemli gelişme gösteren ADDP’nin, Türkiye ve Dünya’daki Atatürkçüleri kucaklaştıran tek forum olması ve partiler üstü konumu nedeniyle, amaç ve hedefleri doğrultusunda kararlılıkla yollarına devam edeceklerini belirtmişlerdir.

ADDP yurt dışındaki Atatürkçüler’in en güçlü sesi olmaya devam edecektir.

2018 yılı  ilk ADDP toplantısı Mayıs 2018’de  Avusturya’da gerçekleştirilecektir.

ADDP, 1 Ekim 2017

Bad Kreuznach – Almanya

Top