ADD ZONGULDAK’TAN PORSUK AĞACI MOZAİĞİ ELEŞTİRİSİ

Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Zonguldak Şube Başkanı Nazan Papila, 21 Haziran tarihinde Valilik binası dış cephesinde açılışı gerçekleştirilen, dünyanın en yaşlı ağaçları arasında yerini alan 4115 yaşındaki porsuk ağacı mozaiği ile ilgili eleştiride bulundu.

Valilik binası dış cephesinde eski Zonguldak Valisi İsmet Metin döneminde “Atatürk’ün Gençliğe hitabesi” bulunduğunu, Porsuk ağacı mozaiği konusunun duyulmasının ardından Vali Erdoğan Bektaş ile görüştüklerini belirten Papila, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bilindiği gibi, Zonguldak Valilik binasının dış cephesinde daha önceki valilerimizden merhum Sayın İsmet Metin’in talimatı üzerine yaptırılmış olan Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir portresi ve “Gençliğe Hitabe” si yer almaktaydı. Yine birkaç yıl önce o bölgeden söz konusu hitabe “onarım” gerekçesi ile kaldırılmıştı” diyerek şu ifadelere yer verdi.

“NERGİS VE MANOLYA PARKLARIMIZDAN BİRİNDE KONUMLANDIRILMASI DAHA YAKIŞIR OLACAKTI”

“Fakat ne yazık ki, geçtiğimiz hafta o bölgede yenilenen Atatürk portresinin altına hitabeden boşalan bölüme il sınırlarımız içerisinde bulunan ve “dünya üzerinde en yaşlı üçüncü, ülkemizde birinci sırada” yer alma unvanına sahip Anıt Porsuk Ağacına ait mozaiğin yerleştirileceği bilgisi kulağımıza geldi. Bunun üzerine biz, Zonguldak Atatürkçü Düşünce Derneği Yönetimi olarak hiç zaman kaybetmeden; anıtın açılışı henüz yapılmamışken, bu duyumun gerçek olup olmadığını öğrenmek adına konunun muhatabı olan Zonguldak Valiliği makamına giderek Valimiz Sayın Erdoğan Bektaş ile bir görüşmede bulunduk. Yoğun gündemine rağmen bu ani ziyaretimizde Sayın Bektaş konunun önemine olan duyarlılıkla bizi kabul ederek bilgilendirmeyi bizzat yapmıştır.

Ama ne yazık ki haber doğruydu. Biz, ADD Ailesi ve duyarlı Zonguldak halkı adına bu düzenlemeyi uygun bulmadığımızı; söz konusu Anıt Ağacın elbette ki bizlerin de gururu ve ortak değeri olduğunu ama yapılacak anıtın konulması gereken yerin burası olmaması gerektiği düşüncemizi paylaştık. Doğanın bir parçası olan bu ağacı simgeleyen mozaik anıtın şehrimizin iki ayrı girişlerinde yer alan ve isimlerini de Nergis ve Manolya olmak üzere yine doğadan alan parklarımızdan birinde konumlandırılması daha yakışır olacaktı. Söz konusu bölgede de, yine eskiden olduğu gibi Ata’mızın Gençliğe Hitabesi ya da, O’nun Cumhuriyetimizin ilk Vilayeti Zonguldak’ımıza 26 Ağustos 1931’de yapmış olduğu ziyaretindeki “Zonguldak’ın derin toprakları altındaki Servet-i Madeniye ne kadar kıymetli ise, bizim nazarımızda Zonguldak da o kadar kıymetli bir vilayetimizdir.” İfadelerinin yer almasının uygun olacağı önerisini getirdik.

Görüşmemiz sırasında, Sayın Valimizin kendi döneminden önce söz konusu “Hitabe” nin oradaki mevcudiyeti ile ilgili bilgilendirmenin O’na yapılmamış olduğunu yine kendisinden öğrendik.

Sayın Valimiz ’in şüphesiz, gerektiği gibi ilimizde devleti temsil eden en üst makam ve Cumhuriyet ilke ve değerlerini koruma, kollama görevinin de birinci Erk’i olmasının getirdiği vasıflara sahip olduğu inancıyla bu konudaki hassasiyete duyarlılık göstereceğine inanıyor, bu konunun gereğini talep ediyoruz. Bizim o görüşmeden aldığımız izlenim beklentimize karşılık bulacağımız yönündedir. ADD Zonguldak Yönetimi olarak konunun takipçisi olacağımızı değerli kamuoyuna duyururuz” dedi.

CUMHURİYET TIR’I ZONGULDAK’A GELİYOR

Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Nazan Papila, Atatürk ve Milli Mücadele tarihi müzesi tasarımı bulunan Cumhuriyet Tır’ının 4 Temmuz’da Zonguldak’a geleceğini de belirterek, “Milli Mücadelemizin yüzüncü, Atatürkçü Düşünce Derneği’mizin otuzuncu kuruluş yıldönümü münasebetiyle Samsun’dan tüm Anadolu’yu dolaşmak üzere yola çıkmış olan, içerisinde bir Atatürk ve Milli Mücadele tarihi müzesi tasarımı bulunan Cumhuriyet Tır’ımızı ilimizde konuk edeceğiz.

4 Temmuz 2019 Perşembe günü, yani önümüzdeki hafta; Uğur Mumcu Kavşağı karşısında bulunan Lavuar Alanı’nda gün boyu Zonguldaklıların ziyaretine açılacak olan Cumhuriyet Tır’ımıza tüm değerli halkımızı davet ediyoruz, İlgilerinizi bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

 

Top