ADD Samsun Şubesi Devrim Şehitlerimizi Andı

Samsun’da 26 yıl önce katledilen Gazeteci Yazar Uğur Mumcu ve katledilen Devrim Şehitleri için anma töreni düzenlendi.

ADD Samsun Şubesi’nin organize ettiği ve  Uğur Mumcu Parkı’nda gerçekleşen etkinlikte konuşan ADD samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli, “24 Ocak 1993’de araştırmacı gazeteciliğin öncüsü, Atatürk Devrim ve İlkeleri’nin ödünsüz savunucusu, Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu; aracına konulan bombanın patlaması sonucu, haince-sinsice katledildi. Türkiye, ayağa kalktı. Milyonlar sel olup aktı. Türk milleti, tek yürek olup haykırdı: “Türkiye laiktir laik kalacak”,“Uğurlar ölmez”

Siyasiler, namus sözleri verdiler. Dediler ki: “ katil ya da katilleri bulacağız.” İktidarlar değişti, aradan 26 yıl geçti. Bize göre katil ya da katiller malum… Uğur Mumcu suikastı aydınlatılamamış bir cinayet olarak kaldı.” dedi.

31 Ocak 1990’da hainlerin yine işbaşında olduğunu belirten Dr. Işık Özkefeli, ” Atatürkçü, ulusalcı, demokrat ve devrimci, hocaların hocası, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Kurucu Genel Başkanı Prof. Dr. Muammer Aksoy, evine girecekken apartmanın içinde vücuduna yönelen kurşunlarla şehit edildi.” dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kuralı henüz 7 (yedi) ay olmuştu. Çalışmaları, çabaları belli ki karanlıktan beslenen güç odaklarını ürkütmüştü.Prof. Dr. Muammer Aksoy’un katledilmesi tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Önemli bir toplumsal önder bedenen ortadan kaldırılmıştı. Muammer Aksoy cinayeti, 1980 sonrası aydın katliamlarının ilk halkasıydı. Cinayet aydınlatılabilseydi, sonraki aydın katliamları belki yaşanmayacaktı.

Bizler Biliyoruz ki; 12 Eylül 1980 askeri darbe koşullarıyla hayata geçirilen neoliberal iktisadi programla bugüne kadar emekçilerin her türlü ekonomik ve sosyal haklarını gasp edilmiş, ülkemiz emperyalist güç odaklarına daha fazla bağımlı hale gelmiş, var olan bütün değerlerimiz özelleştirme adı altında yerli ve yabancı sermaye çevrelerine peşkeş çekilmiştir. ” şeklinde konuştu.

Türkiye aydınına yaşam hakkı tanımadığını,  eleştirisel duruş gösteren, soran, sorgulayan aydınlarıın da tek tek katledildiğini belirten Dr. Işık Özkefeli konuşmasını şöyle tamamladı: ”  Bağımsızlık, özgürlük ve demokrasi mücadelesinin saygın isimleri olan değerli gazeteci-yazar Uğur Mumcu ile Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kurucu Genel Başkanı, seçkin hukuk bilgini Prof. Dr. Muammer Aksoy’un alçakça pusular kurdurularak öldürülüşlerinin yıl dönümü günlerini alan 24 – 31 Ocak tarihleri arasını, “ADALET VE DEMOKRASİ HAFTASI” olarak anıyoruz.

Uğur Mumcu, Onat Kutlar, Metin Göktepe, Hrant Dink, Muammer Aksoy, Gaffar Okkan hep Ocak ayında yitirdiklerimiz bu aydınlık yolun unutulmayanlarıdır. 26 yıl önce bugün; Kalemi kimseye biat etmeyen ve satılmayan, gerçek bir gazeteciyi, sözde değil özde bir Atatürkçüyü, Uğur Mumcu’yu kalleş bir pusu ile aramızdan kopardılar.Uğur MUMCU, araştıran, sorgulayan, sözünü esirgemeyen, kalemini satmayan gerçek bir gazeteciydi.  Uğur MUMCU halkın, emekçinin, doğrunun yanında her türlü tehdide, baskıya, zulme karşı korkusuzca ayakta dimdik duran bir devrimciydi.  Uğur MUMCU Cumhuriyet aydınlanmasına, değerlerine inanmış gerçek bir Atatürkçüydü.

Ve bugün Uğur MUMCU’NUN yaşamı boyunca göstermiş olduğu duruşu ve tavrı hepimiz için dünden daha önemli ve değerli hale gelmiştir. Işığı ışığımız olmuştur.Hepimiz birer Uğur Mumcu’yuz. Mücadelemiz devam edecek ve kazanacağız. Korkmuyoruz, Umutluyuz, Kararlıyız, Mücadeleye hazırız. 2019, Büyük Atatürk’ün eşsiz liderliğinde milli mücadeleye başlamamızın 100. Yılında Adalet ve Demokrasi için mücadelenin tam zamanıdır. ”

Top