ADD SAKARYA’DAN KOMPOZİSYON YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ

 

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİNDEN “ATATÜRK VE ÇANAKKALE” KONULU KOMPOZİSYON YARIŞMASI

Atatürkçü Düşünce Derneği Sakarya Şubesi, geçtiğimiz gün Çanakkale Zaferinin yıldönümü nedeniyle düzenlediği kompozisyon yarışmasının ödül törenini gerçekleştirdi. ”Atatürk ve Çanakkale” konulu kompozisyon yarışması ortaokul öğrencileri arasında düzenlendi. 

Ödül töreninde açış konuşmasını yapan şube başkanı Aslıhan Ateş şu açıklamalarda bulundu: “18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi, Türk Ulusu’nun vatan sevgisinin ve bağımsızlık duygusunun ne kadar yüksek olduğunun en açık göstergesidir. Teknik donanımları açısından en ileri seviyede olan düşman kuvvetleri Çanakkale Boğazına dayandığında, 2 hafta içinde İstanbul’u alabileceklerini söylüyorlardı.

Ancak Türk askerinin eski ve kısıtlı cephanesine karşın bağımsızlık uğruna verdiği o büyük mücadele tüm düşman kuvvetlerini şaşkına çevirmişti.  

Çanakkale Boğazının deniz yoluyla geçilemeyeceğini anlayan düşman, bu kez şansını karadan deneme yoluna girişiyordu. 25 Nisan 1916 günü kara savaşlarını başlatan düşman kuvvetleri, Mustafa Kemal’i hesaba katmamış olacaktı ki; bu kez de büyük bir yenilgiye uğramaktaydı.

Tarih sahnesinden silinmek istenen bir millet, büyük komutan Mustafa Kemal Atatürk’ün yüksek öngörüsü ve askeri dehası sayesinde tüm dünyaya baş kaldırmış, bağımsızlık ateşinin ilk kıvılcımlarını yakmıştır.

Sizlerin huzurunda bir kez daha eşsiz lider, ebedi başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum.”

Konuşmasında yarışma dahilinde ellerine gelen yazılardan da bahseden Ateş; “İlçe Milli Eğitimden okullara “yarışma duyuru yazısı” gittiği halde pek çok okulda duyurunun yapılmadığını öğrenmek, elimize geçen yazılarda çocuklarımıza tarihimizin eksik ve hatta yanlış anlatıldığını görmek üzüntü vericiydi.” Dedi. Sonrasında Diyanet İşlerinin Çanakkale Hutbesine dair ve İstiklal Marşının değişmesi istemine yönelik eleştirilerde bulunan Ateş; “Atatürk’ün kurdurduğu Diyanet İşlerinin bu yıl da  Atatürksüz Çanakkale Hutbesi verdiğini görüyoruz. Bunu kabul etmek mümkün olmadığı gibi bu yaklaşımda bulunanların da hangi akıl ve hangi vicdana sahip olduğunu sizlerin takdirine bırakıyorum.” Dedi.

Konuşmasına devam eden Aslıhan Ateş; “Bağımsızlığımızın simgesi İsitiklal Marşımız ise yıllardan beri halkımızın aklında ve gönlünde kabul görmüştür. Bununla ilgili herhangi bir değişiklik İstiklal Marşımıza karşı yapılabilecek en büyük saygısızlık, en büyük görmezden gelme olacaktır.” Dedi.

Ödül Töreninde kısa bir video gösterimi de yer alırken, Sakarya Yazarlar Şairler Derneği (SAYŞAD) başkanı Çetin Elveren de kısa bir konuşma yaparak bir şiir okudu.

1.     Ye, 500 TL ve Nutuk, 2.ye 300 TL ve Nutuk, 3.ye ise 200 TL ve Nutuk verilen ödül töreninde öğrenciler kompozisyonlarını okudular. Kazanan öğrencilerin Türkçe öğretmenlerine de “Nutuk” ve “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” kitabı hediye edildi.

 

Yarışmada 1.olan öğrenci; Ozanlar Ortaokulundan, Tülin Sevim(8.sınıf),

 

2.olan öğrenci; Yücel Ballık Ortaokulundan Işıl Alp ve

 

3. Olan öğrenci ise Ozanlar Ortaokulundan Sude Tekin…

 

 

 

Top