ADD Kartal Şubesi’nden “Din ve Laiklik” konferansı

Atatürkçü Düşünce Derneği Kartal Şubesi tarafından İlahiyatçı – Yazar Cemil KILIÇ’ın konuşmacı olarak katıldığı “Din ve Laiklik” konulu konferans düzenlendi.

Konferansa Atatürkçü Düşünce Derneği Ümraniye Şube Başkanı Zeynel KIZILKAYA ve yönetimi, Atatürkçü Düşünce Derneği Bilim Danışma Kurulu Üyesi Tarihçi Yazar Doç. Dr. Orhan ÇEKİÇ, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok ÖZ, Kartal Belediye Başkan Yardımcıları ve Birim Müdürleri, Tüm Yerel-Sen Sendikası Genel Başkanı Hakan KIRAN, Tüm Yerel-Sen Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Yılmaz BAKIR, Tüm Yerel-Sen İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Burak UZUNTAŞ ve Yönetimi, Atatürkçü Düşünce Derneği Kartal Şube Başkanı Kemal ASLAN ve yönetimi ile çok sayıda vatandaşımız katılım sağladı.

Konferans öncesinde Atatürkçü Düşünce Derneği Kartal Şube Başkanı Kemal ASLAN ve yönetimi tarafından 10 yıllık belediye başkanlığı süresince Atatürkçü düşünceye ve derneğimize sunmuş olduğu katkılardan dolayı Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok ÖZ’e bir teşekkür hediyesi sunuldu.

İlahiyatçı Yazar Cemil KILIÇ konferans boyunca katılımcılara din ve laiklik ilişkisini anlattı.

ATATÜRK’ÜN “LAİKLİK TANIMI”

Kılıç, yaptığı konuşmada; Atatürk’ün laikliği sadece, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması olarak değil, aynı zamanda din ve dünya işlerinin de birbirinden ayrılması olarak tanımladığını belirtti.

Bazı çevrelerin, laikliği sadece din ve vicdan özgürlüğü olarak tanımlamasını ‘sorunlu’ olarak ifade eden KILIÇ, cümlelerini şöyle sürdürdü: “Oysa laiklik din ve vicdan özgürlüğü değildir. Din ve vicdan özgürlüğü laikliğin unsurlarından biridir. Ama ana unsuru değildir. Laikliğin en gerçek tanımı, devlet yönetiminde toplumsal yaşamda, eğitimde, yasama faaliyetini yürütürken herhangi bir dini ve mezhebi değil, aklı, bilimi ve değişen sosyal koşulları refere etmeye laiklik denir”

Konferansın sonunda Atatürkçü Düşünce Derneği Kartal Şube Başkanı Kemal ASLAN ile Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok ÖZ Cemil KILIÇ’a katılımlarından dolayı teşekkür plaketi takdim ettiler.

Top