ADD Karaman ve Beşiktaş şubeleri ortak etkinlikleri

741. Yılında Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Atatürkçü Düşünce Derneği Karaman Şubesi ile Beşiktaş Şubesinin ortaklaşa düzenlediği bir dizi etkinlikle 12-13 Mayıs tarihlerinde Karaman’da kutlandı. 12 Mayıs günü ADD genel merkezinin ses aracı ile Karaman caddelerinde Karamanoğlu Mehmetbey’in dil fermanı okundu. Planlanan “Türkçem Ses Bayrağım” yürüyüşü yoğun yağış nedeniyle yapılamadı. Ancak Aktekke Kent Meydanında Dil Fermanı okunarak, Karaman ADD Şube Başkanı Ülkan Şanlıtürk tarafından basın açıklaması yapıldı.
Yunus Emre’nin soyundan olan Karaman’ın araştırmacı yazar merhum Talat Duru adına Karaman için Talat Duru’nun eserlerinin sergilendiği “Karaman ve Yunus Emre Tanıtım” evinin açılışı yapıldı.
13 Mayıs günü Piri Reis Kültür Merkezinde ünlü yazar Feyza Hepçilingirler, ADD Beşiktaş Şube Başkanı Ali İlhan Gülek ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Öğretim Üyesi Mestan Karabacak konuşmacı olarak katıldılar. Paneli Türkçe Öğretmeni Hamza Şanlıtürk yönetti.
Panelde Mestan Karabacak; 1961 yılından buyana kutlanan Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma etkinliklerini yapıldığını, belediye başkanı Yaşar Evcen döneminde Karaman’da tüm tabelaların Türkçe olması gerektiği konusunda çok olumlu ve örnek çalışmalar yapıldığını örnekler vererek anlattı. Etkili ve kalıcı çalışmaların devam etmediğinden yakınarak, Karaman’ın Türkçe’nin Başkenti olması yolunda neler yapılacağını sıraladı.
Panelde ikinci sözü ADD Beşiktaş Şube Başkanı Ali İlhan Gülek; Türkçe konusunda Atatürk’ün yaptığı çalışmaları, emperyalistlerin dil konusunda da karşı devrimcileri kullanarak, Türkçe konusunda gelinen içler acısı durumu gözler önüne serdi. Karaman’ın Türkçe konusunda Karamanoğlu Mehmetbey, Atatürk ve Yunus Emre’ye sahip çıkarak etkili ve kalıcı çalışmaları yapılması gerektiği ve Türkçe’nin Başkenti ünvanını tescil ettirmesi, Türkçe konusunda şairler, yazarlar yetiştirmesi gerektiği vurguladı.
Ünlü yazar Feyza Hepçilingirler; Türkçe’nin zengin bir olduğunu, eğitimde Türkçe’nin neredeyse ikinci plana itildiği, yeni nesillere Türkçe yazma alışkanlığını kazandıramadığımızı, toplumun anlamada ve anlaşmada zorlandığını, caddelerimizin yabancı dilde yazılmış tabelalarla dolduğunu vurgulayarak, yıllardır yabancı dil öğretmeyi de başaramadığımızı, Karaman’a Türkçe konusunda çok sorumluluk düştüğünü anlattı.
Panelden sonra sinema ve tiyatro sanatçıları Ender Yiğit ve Gülsen Tuncer; Yunus Emre’den, Nazım Hikmet’ten ve ünlü şairlerden dil ve sevgi üzerine yazılmış şiirlerden bir demet sunarak izleyicilere unutulmaz duygu dolu dakikalar yaşattılar.

Top