ADD Karadeniz Ereğli Şubesi 19 Mayıs Etkinliğimiz ile ilgili yerel basın haberleri

ATATÜRKÇÜLER YÜRÜDÜ ASLAN: Yine biz kazanacağız. Geldikleri gibi gidecekler..

 

ADD Kdz. Ereğli Şubesi’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Bozhane ile Atatürk Anıtı arasında düzenlenen yürüyüşte İzmir Marşı söylendi ve “Mustafa Kemal’ın askerleriyiz” sloganı atıldı. Eşsiz Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı Anadolu’ya gidişi ve Samsun’a ayak basmasının 99. Yıldönümü  törenlerle kutlandı. Kdz. Ereğli’de de günün ilk saatlerinde yapılan resmi törenin ardından, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Kdz. Ereğli Şubesi’nin düzenlediği yürüyüş saat 18.00’de Bozhane’den başladı. Bozhane’den Atatürk Anıtına kadar olan olan şarkılar ve sloganlarla geçildi. CHP Milletvekili Aday Adayı Kamuran Ayyıldız, İYİ Parti Milletvekili aday adayı Evrim Balbaloğlu  ve bağımsız aday Safiye Orhan Baltacıoğlu’nun da  katıldığı yürüyüş korteji Anıt önüne coşkuyla geldi. Burada yapılan Başta Atatürk olmak üzere Ulusal Kurtuluş Savaşı ve tüm şehit ve gaziler için yapılan saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı’nın ardından ADD Şube Başkanı Yusuf Aslan konuştu. Aslan “99 yıl önce Güneş Samsun’dan doğdu” diyerek başladığı konuşmasında Mustafa Kemal Paşa’nın yanındaki bir avuç isimsiz kahramanla Samsun  limanına çıktığını ve işgal kuvvetleri için “Geldikleri gibi gitmeleri” için eşsiz bir strateji izlediğini  kaydetti. Yusuf Aslan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu stratejiye Ereğlililer milletin haysiyeti, şerefi, hürriyeti, istiklali gerçekten tehlikeye düşmüştür. Bu felaketten kurtulmak için gerekirse vatanın son ferdine kadar ölmeyi göze almak gerekir. Padişah olsun, Halife olsun, isim ve unvanı  ne olursa olsun hiçbir şahıs ve makamın hikmeti ve mevcudiyeti kalmamıştır. Yegane kurtuluş çaresi, halkın doğrudan doğruya egemenliğini elime alması ve iradesini kullanmasıdır. Bizim burada alacağımız karar Mustafa Kemal’in “Ya İstiklal Ya Ölüm” direktifi ve yolunda olacaktır. Bunun için, Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin kurulması ve kutsal yeminle bu işe başlamamız gerekmektedir” diyerek gür bir ses veren Hoca Nimet Efendi’ye ve yanındaki Ereğlilere selam olsun. Atatürk ilke ve evrimlerinin ışıklı yolundan ayrılmadıkça, ulusça kenetlendiğimiz sürece, Cumhuriyete olan inancımızı yitirmedikçe başarımız kaçınılmazdır. Yine biz kazanacağız. Geldikleri gibi gidecekler..” Haber: Eyüp Bektaş

EREĞLİ ÖNDER GAZETESİ

Anlamlı gün… Anlamlı etkinlik…

Atatürkçü Düşünce Derneği Karadeniz  Ereğli Şubesi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri  çerçevesinde Bozahane mevkiinden başlayan  ve  Atatürk Anıtı önünde sona eren  19 Mayıs İnsanlık ve Gelecek Yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüş boyunca   İzmir Marşı başta olmak üzere marşlar söylenirken, “Mustafa Kemal’ın askerleriyiz” sloganları da atıldı.

Ulu  Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı Anadolu’ya gidişi ve Samsun’a ayak basmasının 99. Yıldönümü  törenlerle kutlandı. Karadeniz Ereğli’de de günün ilk saatlerinde yapılan resmi törenin ardından, Atatürkçü Düşünce Derneği   Karadeniz Ereğli Şubesi tarafından 19 Mayıs İnsanlık ve Gelecek Yürüyüşü yapıldı.

Saat 18.00’de Bozahane mevkii Çilek Kafe önünden başlayan yürüyüşe Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Adayı Kamuran Ayyıldız ve Yaşar Balcı’nın yanı sıra İyi Parti Milletvekili adayı Evrim Balbalığlu ve  Bağımsız aday Safiye Orhan Baltacığoğlu’nun yanı sıra, Cumhuriyet Halk Partisi Karadeniz Ereğli İlçe Yönetimi, Kadın Kolları, İYİ Parti Karadeniz Ereğli İlçe Yönetimi, Karadeniz Ereğli Ultraarslan Taraftar Grubu’nun  yanı sıra çok sayıda STK temsilcisi ve  vatandaş katıldı.

Atatürk Anıtı önüne dek  İzmir Marşı başta olmak üzere çeşitli marşlar ve Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” sloganlarıyla coşku içinde yürüdüler.

Atatürk Anıtı önüne gelen kortej yürüyüşçüleri,  1 dakikalık  saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, ilkokul öğrencisi İlayda Deniz  Andımız’ı okumasıyla devam etti.

Andımızın okunmasından ardından Atatürkçü Düşünce Derneği Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Yusuf Arslan  günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Arslan, “Güneşin 99 yıl önce Samsun’dan doğarak bugünlere gelindiğini vurguladı.

Arslan konuşmasında ayrıca şu görüşlere yer verdi;

“Çanakkale kahramanı Mustafa Kemal Paşa’nın Ulusal Kurtuluş Savaşımızı başlatmak üzere Samsun’a ayak basmasının üzerinden tam 99 yıl geçti. 13 Kasım 1918 tarihinde Suriye cephesinden İstanbul’a gelen Mustafa Kemal Paşa, İstanbul Boğazı’na demirlemiş İngiliz donanmasını gördüğünde “geldikleri gibi giderler” sözünü bir temenni olarak değil, bir kararlılığın ifadesi olarak söyledi. Samsun’a gidinceye kadar İstanbul’da kaldığı 6 ay içinde işgal kuvvetleri donanmasının gitmesini sağlayacak büyük bir mücadeleyi örgütledi.

“YA İSTİKLAL YA ÖLÜM…”

Mustafa Kemal Paşa, yanındaki bir avuç isimsiz kahramanla Samsun limanına çıktığında işgal kuvvetlerinin “geldikleri gibi gitmeleri” için eşsiz bir strateji izledi. Ve bu stratejiye, “Ereğlililer! Milletin haysiyeti, şerefi, hürriyeti, istiklali gerçekten tehlikeye düşmüştür. Bu felaketten kurtulmak gerekirse vatanın son ferdine kadar ölmeyi göze almak gerekir. Padişah olsun, halife olsun, isim ve unvanı ne olursa olsun hiçbir şahıs ve makamın hikmeti ve mevcudiyeti kalmamıştır. Yegane kurtuluş çaresi, halkın doğrudan doğruya egemenliğini eline alması ve iradesini kullanmasıdır. Bizim burada alacağımız karar Mustafa Kemal’in “Ya İstiklal Ya Ölüm!” direktifi ve yolunda gerçekleşecek olan ulusal iradenin egemenliği istikametinde ve Mustafa Kemal’in yolunda olacaktır. Bunun için, Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin kurulması ve kutsal yeminle bu işe başlamamız gerekmektedir.” diyerek gür bir ses veren Hoca Nimet Efendi’ye ve yanındaki Ereğlilere selam olsun!

Mustafa Kemal Paşa büyük bir inançla çıktığı yolda, ülkeyi kurtaracak orduyu örgütlemeden önce bu mücadeleyi yönetecek Büyük Millet Meclisini örgütledi. Bu amaçla yurdun her köşesinde kongreler toplanmasını sağladı. Bu kongrelerde seçilen delegelerin oluşturduğu Gazi Meclisimiz emperyalizme karşı Ulusal Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştırdı. İşte bu zafer sonucu, Mustafa Kemal Paşa, Mustafa Kemal Atatürk oldu. Yani Türk ulusunun “ATASI” …

“ADD 29 YAŞINDA…”

Bundan 29 yıl önce, 19 Mayıs 1989 tarihinde Prof. Dr. Muammer Aksoy ve Hıfzı Veldet Velidedeoğlu önderliğindeki 50 aydınımız Atatürkçü Düşünce Derneğinin kuruluşunu ilan ettiler.

ADD bir ihtiyaçtan doğdu. “örgütlü cehalete” karşı, aydınların mücadele örgütü yaratıldı. Kısa sürede yurt çapındaki şubelerimiz yaygınlaştı. ADD kitlelerin umudu oldu. Elbette bu devrimci atılım cezasız kalmayacaktı. Derneğimizin kuruluşunun üzerinden 9 ay geçmeden Kurucu Genel Başkanımız Muammer Aksoy’u karanlık bir cinayete kurban verdik. Bu cinayeti başka karanlık cinayetler izledi. Ancak ADD yılmadı. Daha büyük bir kararlılıkla mücadeleye devam etti. Ve etmeye de devam edecek.

Türkiye Cumhuriyeti’ni geleceğe taşıyacaklar için her 19 Mayıs bir başlangıçtır. 99 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkeyi kurtarmak için yola çıkması gibi… 29 yıl önce 50 değerli aydınımızın bütün baskı ve tehlikelere rağmen ADD’yi örgütlemeleri gibi…

Atatürk ilke ve devrimlerinin ışıklı yolundan ayrılmadıkça, ulusça kenetlendiğimiz sürece, Cumhuriyete olan inancımızı yitirmedikçe başarımız kaçınılmazdır. Yine biz kazanacağız. Geldikleri gibi gidecekler…

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti

Yaşasın Atatürkçü Düşünce    

Bugün ayrıca, kendisine doğum günü sorulduğunda, “Benim doğum günüm 19 Mayıs’tır.” Diyen Ulu Önderimize Karadeniz Ereğli’den: İyi ki doğdun Mustafa Kemal İyi ki doğdun Başöğretmen İyi ki doğdun Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK! diyerek haykırıyoruz. Doğum günün kutlu olsun Paşam!”

“YERYÜZÜ SOFRASINDA BULUŞTULAR…”

Başkan Arslan’ın konuşmasının ardından saat 19.19’da 19 tane Atatürk’ün sözü  ile dünyaya Atatürk’ün özlü sözleri  söylendi. Yürüyüş sonunda ise, Amfi Tiyatro civarı Yeryüzü Sofrasında  iftarlarını açtılar. İmece usulü hazırlanan yer sofrasında iftarlarını açarken farklı bi,ir güne de imza attılar…

İftarın ardından 19 Mayıs Atatürk’ün doğum günü ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kuruluş yıldönümü olması nedeniyle günün adına pasta kesimi gerçekleştirdiler.

Korteje ve tüm programlara katılan vatandaşlar, Atatürkçü Düşünce Derneği Karadeniz Ereğli Şube Yönetimi ve gençler başta olmak üzere bu etkinlikte emeği geçenleri kutladılar.

Haber : Özge Cerrah, Değişim Medya

Top