ADD ALANYA ŞUBESİ LOZAN BARIŞ ANLAŞMASI BASIN AÇIKLAMASI

 

24 Temmuz 1923 tarihi Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş ve devrim sürecinin başlangıç günüdür. Lozan Antlaşması uluslararası hukukça onanmış bir nitelik taşır. Lozan Türkiye cumhuriyetinin tapu senedi dir.

 

Lozan Barış Antlaşması Türk ulusunun kendi geleceğini belirleme hakkına sahip bir ulus olarak yurt toprakları üzerinde onuruyla çağdaş bir yaşam sürmesini, Misak-ı milli sınırları içerisinde Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşunu müjdelemiştir

 

Lozan Antlaşması, 19 Mayıs 1919 da Samsun’da başlayan Anadolu ateşinin son ve parlak aşaması ve Türkiye’nin kapitülasyonlardan, her türlü sömürü boyunduruğundan kurtulduğu tarihtir.

 

Lozan Antlaşması, iki büyük paylaşım savaşı arasındaki dönemde emperyalist güçlerin başlarını çarptıkları bir diplomasi zaferi olarak tarihteki yerini almıştır. Atatürk’ün önderliğinde kenetlenen ulusumuzun iradesi, Lozan’da emperyalist güçleri hiç beklemedikleri bir dirençle karşı karşıya bırakmıştır.

 

Lozan, geçmişimizle geleceğimizi, birbirine sımsıkı bağlayan bağımsızlıkçı bir tutumun adıdır.

 

Lozan’ı sahiplenmek Cumhuriyeti sahiplenmektir

 

Ülkemizde ve bölgemizde çok tehlikeli gelişmelerin yaşandığı bugünlerde Lozan Antlaşması son derece önem kazanmıştır. Ortadoğu; ABD emperyalizmi, kukla devletler ve Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) yüzünden kan ve gözyaşına boğulmuştur. Irak parçalanmış, Suriye’yi parçalamak için ise her türlü algı operasyonuna başvurulmaktadır. ABD emperyalizmi gözünü İran ve Türkiye’ye dikmiştir.

 

Dolayısıyla; gün, Lozan Barış Antlaşması’na sahip çıkma günüdür…

 

Yeni Sevr dayatmalarının; Vatanımızın parçalanması, Milletimizin ayrıştırma planlarının yapıldığı bugünler de, Lozan Antlaşmasına hepimizin sahip çıkması gerekmektedir.

 

Unutulmamalıdır ki Türkiye’yi yedi düvelin ateş çemberinden çekip çıkaran Lozan Antlaşmasıdır.

 

Bizler Lozan Barış Antlaşması’nın anlam ve içeriğine bağlı olarak Türk ulusu ve ülkesinin bölünmez bütünlüğüne, düşünce, emek ve üretimden yana cumhuriyete ve onun kazanımlarına Atatürkçü bir görüşle sahip çıktığımızı bir kez daha ilan ediyoruz.

 

Bize bağımsızlığımızı armağan eden Kurtuluş Savaşı şehit ve gazilerimizi, Lozan Barış Antlaşmasının mimarları olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk,  İnönü ve arkadaşlarını minnetle ve rahmetle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

 

Aynı zamanda 24 Temmuz; basından sansürün kaldırılışının yıl dönümüdür. Unutulmamalıdır ki basın emekçilerine ayar verilemez! Basının hür olmadığı yani taraflı yayın yapılan ortamda demokrasiden, bağımsızlıktan, adaletten ve ülkemizin ileri gitmesinden söz edilemez. Başta Alanya olmak üzere tüm basın emekçilerimizin bu anlamlı gününü kutlar, sağlıklı çalışmalar dileriz.

 

Aydın ÖZBAŞ

Atatürkçü Düşünce Derneği

Alanya Şube Başkanı

Top