ACI KAYBIMIZ: ALTEMUR KILIÇ’I KAYBETTİK

Türk basınının kıdemli ismi, Atatürk’ün yaveri Kılıç Ali’nin oğlu Altemur KILIÇ, 92 yaşında hayata veda etti. Altemur Kılıç, 4 yıl önce Yeni Çağ gazetesindeyken okuyucularına veda etmişti. “Pilim bitmek üzere! Şarj edecek halim ve zamanım yok” diye yazan Kılıç, “Sonun başlangıcı…” başlıklı yazısında, “Bir yazar; ‘Benim için en güç yazılan, en son yazıdır’ demiş. Ben de meslek hayatımdaki ve Yeniçağ’daki bu son yazımı gözlerim yaşlı, güçlükle yazıyorum. Başarılı aktör sahneyi, suflörden uyarı almadan terk edermiş. Ben hâlâ gene de “son” diyemiyorum ama sahneden artık ayrılmak zorundayım. Okuyucularımdan beni bağışlamalarını rica ediyorum…” ifadelerini kullanmıştı. Diplomat kimliğine de sahip olan usta gazeteci Altemur Kılıç, tarihe tanıklık etmiş, vatansever bir cumhuriyet çocuğuydu.

ALTEMUR KILIÇ KİMDİR?

1924 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Robert Kolej ve New York New School for Social Research Okulu Siyasal Bilgiler Bölümünü bitirdi. Uzun yıllar çeşitli gazetelerde muhabirlik, yazarlık, yazı işleri müdürlüğü ve genel müdürlük yaptı.
Devlet hizmetinde Washington ve Bonn Büyükelçilerinin Basın Müşavirliği görevlerinde bulundu. İki kez Basın Yayın Genel Müdürlüğü ve bir defa da TRT’nin kurulması sürecinin başında, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nın radyo ve televizyonlardan sorumlu danışmanlığını yaptı. Birleşmiş Milletler Sekreteryası’nın Basın Bölümü’nde uzmanlıktan sonra da UNICEF’in Avrupa Bürosu Enformasyon Bölümü müdürlüğünü yaptı. Birleşmiş Milletler nezdindeki Türkiye Daimi Temsilciliği’nde Orta Elçi olarak bulundu.
1980 yılında emekli oldu. Emekli olduktan sonra TRT Yönetim Kurulu ve Radyo-TV Yüksek Kurulu üyeliği yaptı.
Yeniçağ Gazetesi’nde de bir süre köşe yazarlığı yaptı.
“Turkey and The World” adıyla 1957 yılında Amerika’da, Türkiye’nin dış politikası konusunda yayımlanmış bir kitabının dışında “Titrek Pusula, Büyük Kürdistan Küçük Türkiye ve Kılıç’tan Kılıç’a Bir Dönemin Tanıklığı” adlı kitapları bulunmaktadır.
1974 yılında Yaşar Holding adına yayınlanan haftalık “Devir” adlı derginin Genel Yayın Yönetmenliğini yapmıştır. Derginin devamlı yazarları arasında Kayhan Sağlamer, Bilgin Toker bulunmaktadır.
Türk futbolcu ve teknik direktör Gündüz Kılıç’ın kardeşi, Atatürk’ün yaveri ve siyaset adamı Kılıç Ali’nin oğludur.

Top