Abdullah Kaya: ADD Bahçeşehir Şb. Bşk. “Atatürk Yaşam Rehberimizdir”

Atatürk Yaşam Rehberimizdir.

Atatürk Yolumuzun Işığıdır

 

Atatürkçü Düşünce Derneği Bahçeşehir Şubesi Başkanı sayın Abdullah Kaya, Parola Dergisine verdiği  derneğin 2018 vizyonu hakkında ki  söyleşi ile faaliyet içerikleri, etkinlikler, aktiviteler ve toplumsal projelere yönelik görüşleri;

 

ADD Bahçeşehir şubesi yeni dönemde nasıl bir profil çizecek?

Hoş geldiniz diyorum, teşekkür ediyorum. Kısa bir süre önce genel kurulumuzu gerçekleştirdik. Demokratik bir ortamda, son derece verimli bir ambiyansta, çalışma arkadaşlarımızı seçtik.

Bir önceki dönemin yönetim kurulu yapısı tamamen değişti. Başkan olarak ben devam ediyorum. Dinamik, tecrübeli ve çalışkan bir kadro oluşturduk.

Yüksek enerjiyle, taze hedeflerle ve dayanışma bilinciyle çalışmaya koyulduk.

 

—Değişim süreci hızlı başladı diyebilir miyiz?

Ülkemizin içinde bulunduğu şartlar ortada. Atatürk ilkelerine, cumhuriyet rejimine ve demokrasi kültürüne inanan, davayı bayrak yapan her yurtseverin sorumluluk alma zamanıdır diye düşünüyoruz. ADD olarak, üzerimize düşen mesuliyetlerin farkındayız. Neler yapabileceğimizi çok iyi biliyoruz. Değişim süreci başladı tanımlaması doğru bir ifade.

Genel merkezimiz 2018 ve 2019’u ‘’Cumhuriyet Yılı’’ ilan etti. Türkiye’nin laik, çağdaş eğitimi esas alan, bilimsel aklı önde tutan fikir ve projelere ihtiyacı var. Bunun yolu, Atatürk’ün düşüncelerini daha yoğun sahiplenmekten ve fikriyatını uygulamaktan geçiyor.

Mücadelemizin temelini bu motivasyon oluşturuyor.

 

—ADD Bahçeşehir üye sayısı, yapısı hakkında söyleşelim.

117 üyemiz var. Biz, üye sayısının skor tarafından ziyade, nitelik ve nicelik kriterlerine daha fazla önem atfediyoruz. Başvurusunu yapan, inceleme aşamasındaki yeni üye adaylarımız, prosedürlerin tamamlanmasının ardından aramıza katılacak.

Yönetim kurulumuz gayretli ve üretken.

Toplumun her kesimine hitap edecek aksiyonları gündeme alıyor ve merkeze Atatürk’ü koyan projelerimizi hayata geçirmeye odaklanıyoruz. Gelecek daha güzel yarınlarla gelecek.

 

—Faaliyetlerinize dair detay verebilir misiniz?

ADD Bahçeşehir şubesi olarak, kadın kolları ve gençlik kolları oluşumu için çaba harcıyoruz.

Bu konuda iki kadın arkadaşımızı görevlendirdik. Etkin çalışmalar yapıyorlar. Derneğimiz bünyesinde bir hesap havuzu oluşturduk. Burs, eğitim, sanatsal üretimler için kaynak yaratıyoruz. Dernek yerimiz, kullanım açısından haftanın belirli günlerinde çok uygun.

Zamansal ve mekansal boşlukları söz konusu projelerle değerlendirmeyi arzu ediyoruz.

Yabancı dil kursu, müzik kursları, etüt programları, tiyatro gibi branşlarda gruplar oluşturmaya gayret gösteriyoruz. Eğitimcilerimizle iletişim kuruyor, aileler ve gençlerle diyalog yaratıyoruz. Esenkent Toplu Yapı örneğinde olduğu gibi, güzel, kaliteli, bölgemize yakışır bir düzeyde organizasyon kurgulamayı hedefliyoruz. Düzenli aralıklarla toplantılarımızı gerçekleştiriyoruz. Yemek ve kahvaltı buluşmalarımızda, komşularımızla, halkımızla, insanımızla bir araya geliyor ve gündemi tartışıyoruz. Nisan ayı gibi besteci, sanatçı Mehmet Gümüş’ün koordinatörlüğünde sanat gecesi tertip etmeyi planlıyoruz. Önemli gün ve haftalarda ADD’yi temsil etmeye devam edeceğiz. Atatürk fotoğrafları sergisi için hazırlıklarımızı yapıyoruz.

Dolu dolu bir çalışma süreci bizleri bekliyor.

 

-Eksikleriniz var mı?

Tek eksiğimiz nitelikli insan kaynağı. Bölgemizdeki diğer sivil toplum kuruluşları ile etkileşim halindeyiz. Destek ve dayanışma olgusu her daim güçlü. Siyasi partilerle iletişimlerimiz olumlu. Herhangi bir üyemizi diğerinden ayırmadan, yolu Atatürk’te buluşan herkesi aynı saygınlıkta önemsiyoruz.

CHP, Vatan Partisi, İyi Parti ve diğer partilerden arkadaşlarımız yan yana, olumlu işlere imza atıyor. Önemli olan Atatürkçülük kavramının derinden sahiplenilmesi. Aidatlarını ödemeyi unutan üyelerimize gerekli uyarıları yapıyoruz. Onların da bu konuda daha duyarlı davranmasını istiyoruz. Başakşehir ve Esenyurt ilçelerinin tam arasındayız. Her iki yerel belediyeden de kamusal yaklaşım göremiyoruz. Destek adımlarına şahit olamıyoruz.

 

Kültür merkezlerini kullanamıyoruz, toplantı salonlarına rezervasyon yaptıramıyoruz.

Avcılar, Beylikdüzü, Büyükçekmece gibi yerlerde faaliyet veren arkadaşlarımız bu konuda bizlerden daha şanslı. İki tane whatsapp portalı yapılandırdık. Birisinde yönetim kurulumuza yönelik haberleşme ağımız var, diğerinde ise halkla koordinasyon sağlama adına iletişim zemini mevcut. Sürekli bilgilendirme yapıyor ve hızlı geri dönüşler alıyoruz.

Verimlilik durumumuz etkisini daha da yaygınlaştıracak.

 

—Eklemek istediğiniz var mı?

Egemen yapı, sahte dinciler, sahte yurtseverler, sahte Atatürkçüler diye kitleler ortaya çıkardı. İdeolojilerin, teorilerin ve düşünce sistemlerinin özünde tahribat yapıldı. Bu oyuna gelmememiz lazım. Ufak pürüzler nedeniyle derneğimiz ile irtibatını kopartan arkadaşlarımızı yeniden kazanmamız gerekiyor.

 

Bana göre sebep bile sayılamayacak çok küçük detaylarda boğuluyor, enerjimizi gereksiz yere harcıyoruz. Biz, prensip olarak her görüşe saygılı, talep edene söz hakkı veren, dinleyen ve birlik, beraberliği büyütmek için düşünce örgütleyen bir derneğiz. Yılgınlığa hakkımız yok. Mücadeleyi diri, zinde ve güçlü tutmalıyız. Köpeksiz köyde, değneksiz gezmek isteyenlere gerekli cevabı ulaştırmalıyız. Çevremizdeki Akp ajanları tarafından dikkatle izleniyoruz. Zayıflamamızı, dağılmamızı, pasif duruma düşmemizi isteyenler var. Bu yönde algı yaratıyorlar. 2019 yılını köprüden önce son çıkış olarak görüyoruz.

 

Bir şansımız daha olmayacak. Boş geçirecek tek bir saniyemiz yok. Herkes sorunları söylemekle kalır, çözüm önerileri getirme noktasında isteksiz davranırsa, fikir üretimleri bazında eksiklikler yaşarız. Birlik ve bütünlük duygusunu aşındırırız.

Mustafa Kemal Atatürk’e, onun devrim ve ilkelerine sonsuz bağlılığın ülkemiz için tek kurtuluş olduğunu asla unutmamalıyız. 25 Şubat 2018 Pazar

 

Abdullah Kaya

ADD Bahçeşehir Ş. Bşk.

 

Top