ABD Büyükelçisi’nin Çözüm Süreciyle İlgili Sözleri Hakkında Düşünceler.

 

Bugünkü basında yer alan bir habere göre Amerika’nın Ankara Büyükelçisi John Bass, Diplomasi Muhabirleri Derneğinde düzenlediği basın toplantısında “Çözüm sürecini destekliyoruz.Biz bu sürecin çatışmaya dönüşmesini istemiyoruz” demiş. Büyükelçinin bu sözleri Türk-Amerikan ilişkileri açısından yadırgatıcıdır. Uluslararası ilişkilerin en temel kurallarından biri ülkelerin egemenliğine ve bağımsızlığına karşılıklı saygıdır. Türkiye’nin terörle ne şekilde mücadele edeceği, teröre nasıl çözüm bulacağı kendi egemenlik haklarının çerçevesine giren bir konudur. Bu gibi dış telkinler ve müdahaleler PKK sorununun uluslararası bir boyut kazanması sonucunu doğurabilir. Esasen Oslo görüşmelerine üçüncü bir ülke vatandaşının da katılmış olduğu yolundaki bilgiler bu konuda kaygı uyandırmıştı. Büyükelçinin basın toplantısındaki sözleri bu kaygıları daha da arttırmıştır.

Büyükelçinin çözüm sürecinin çatışmaya dönüşmesi riskinden söz etmesi de düşündürücüdür. Bu sözlerin anlamı, ‘Eğer siz PKK’!yla müzakere yoluyla bir çözüm bulamazsanız PKK silahlı çatışma yoluyla çözüme ulaşmaya çalışabilir’ anlayışıdır. Amerika’nın kendine yönelik terör sorunun çözümü için müzakere yöntemini benimsemezken bunu Türkiye’ye, üstelik korkutucu bir üslupla dayatmaya çalışması kabul edilemez. İspanya terörü müzakere yoluyla mı bitirmiştir? Almanya ve Fransa kendilerine yönelik saldırılarda bulunan terör örgütleriyle müzakere mi etmişlerdir?

Bizim müttefik ülkelerin temsilcilerinden bekldiğimiz Türkiye’ye bu konuda akıl vermeleri değil, terör örgütüne, kayıtsız şartsız silahları bırakarak teröre son vermesi için çağrıda bulunmalarıdır. Cumhurbaşkanının ve Başbakanın bile terör örgütüne karşı daha mesafeli bir tavır sergilemeye çalıştıkları bu dönemde Büyükelçinin sözleri Amerika’nın bu konuda, bölgesel çıkarları açısından nasıl bir beklenti içinde olduğunun da işaretini vermektedir.

 

Türk milleti milli bir dava olan terörle mücadele konusunun yabancı ülkelerin çıkar veya beklentilerine göre şekillendirilmesini içine sindiremez.

 

Türkiye, milli egemenliğini korumak uğruna herşeyini feda etmeyi göze almış olanların ülkesidir.

 

Saygılar, sevgiler.

 

Onur Öymen

Top