8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

KUTLU OLSUN

Yılın 364 günü şiddete, tacize uğrayan, yol ortasında eski kocası tarafından öldürülen, eğitimden, sosyal hayattan uzaklaştırılıp çocuk makinesi haline getirilen kadının, yılın bir gününde hatırlanıp “kutlanması” trajikomik bir olaydır.

Aslında “kadın hakları” değil, “temel insan hakları” vardır. Bunlar evrensel haklardır ve tüm dünyada geçerlidir.

“Yaşamak, özgürlük, eşitlik”. Hak arama ve adalet isteme ve tabii sosyal haklar gibi kavramlar ancak insan haklarına saygının esas olduğu “demokrasilerde” geçerlidir.

Cumhuriyet; tam bağımsızlık ekseninde çağdaş bir toplum ve böyle bir toplumda var olabilecek demokrasi ile yönetilmeyi esas almıştır.

Devrimler, hep, bu çağdaş demokrasinin “gerçek anlamda” uygulanabileceği,  toplumsal ve hukuksal yapıyı oluşturmak için yapılmıştır. Bu bütün dünyada böyle olmuş ve büyük acılarla gerçekleşmiştir. 161 yıl Önce ABD’de insanca çalışma ve yaşama hakkı için direnen kadın işçiler, 120 emekçi arkadaşını kurban vererek bugünlere gelmişlerdir. Ülkemizde de kadınlar, işgalden kurtulmak için cepheye mermi taşıyarak bugünlere ulaşmamıza destek vermişlerdir. Onlar cepheye mermi taşırken aslında ülkeye özgürlük ve bağımsızlık taşımışlardır. 

Ülkemizde kadın hakları, ancak özgür ve bağımsız bir ortamda yeşerebilirdi. İnsan haklarına, dolayısıyla kadına saygı ancak böyle bir siyasal iklimde var olabilirdi. Öyle de olmuştur.

Bugün ise, cumhuriyetin tüm değerleriyle yıkıma uğratılmak istendiği bir süreçte insan haklarına, kadın haklarına saygıdan söz etmek olanaklı değildir.

Cumhuriyetle birlikte kadına, eşit yurttaş olarak verilen ve uygulanan haklar, ne yazık ki fiilen yok edilmek üzeredir.

Cumhuriyet yıkıcılarına karşı verilen mücadelemizin en önünde kadınlar yer almaktadır. Bu mücadele aynı zamanda insan hakları, kadın hakları mücadelesidir.

BAŞARMALIYIZ, BAŞARACAĞIZ. İNANIYORUZ!

Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun!

Tansel Çölaşan

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı

Top