6 MART 2018 ATATÜRK’ÜN ANTALYA’YA GELİŞİ

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ANTALYA’DA!

 

Tarih 6 Mart 1930! Büyük önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Burdur üzerinden saat:16.00’da Antalya’ya geldi!

Büyük önder ATATÜRK’ün Antalya’ya geleceği daha gelmeden şehirde büyük bir sevinç yaratmıştı. Geldiği gün Kepez’den şehir merkezine kadar Antalya halkı, yolun iki tarafını doldurmuş, Türk Milletinin kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve olan ATA’sına gönülden sevgilerini iletiyordu… Karşılama töreni bitmesine rağmen Antalya halkı dağılmıyor, sevgi gösterilerini büyük bir coşku ile sürdürüyordu.

Çünkü ATA’sının ülkenin kara günlerinde bir güneş gibi Samsun’dan doğduğunu; vatanın bütünlüğü milletinin istiklali için mücadele verdiğini çok iyi biliyordu!

Çünkü ATA’sının KURTULUŞ ve KURULUŞ Savaşının ardından 1929 dünya ekonomik buhranına karşı izlediği halkçı ve devletçi politikalarıyla Türk Milletini aç bırakmadıklarını biliyorlardı!

“Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir.” dedikten sonra bulunduğu yerin adını sorduğunda “Rumkuş” olduğunu öğrenince Türk topraklarında TÜRKÇE adın olması gerektiğini söyleyerek adının “Erenkuş” olmasını isteyecek kadar “millici” olduğunu biliyorlardı!

Çünkü Antalya halkı,  Kuvva-i Milliye önderlerinden Mehmet Emin beyler, Rasih KAPLAN’lar, Mustafa ERTUĞRUL’lar gibi nice adsız kahramanları yetiştirmiş ve yetiştirmeye devam edeceğini biliyorlardı!

Bugün gelinen noktada: 6 Mart ATATÜRK’ün Antalya gelişinin yıldönümleri yıllardır resmi törenlerle kutlanmasına rağmen geçen yıldan itibaren; Antalya’nın kalbi Cumhuriyet Meydanı ATATÜRK Anıtında ilin resmi yetkilileri tarafından çelenk sunma programının yapılmamasını son derece manidar buluyoruz… Neden yapılmadığı sorusunun tüm Antalyalıların kafasında olduğunu da biliyoruz…

Büyük önder ATATÜRK, Cumhuriyeti: dil, tarih, kültür ve yurt birliği üzerine kurmuştur. Antalyalılar olarak: ATA’mızdan aldığımız tarih bilinci ve vatan sevgisiyle, bu topraklara geldiğimiz güne de İtalyan işgalinden kurtulduğumuz güne de kurtarıcımız olan ATATÜRK’ün Antalya’ya geldiği güne de hiç ayrım yapmadan sahip çıkıyoruz çıkmaya da devam edeceğiz…

Büyük önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Antalya’yı ziyareti sırasında bölgemizde ve ülkemizde gözü olan faşist İtalyan yönetimine karşı mesaj vermesi ise çok önemli ve anlamlıdır. Sadece Antalya’nın güzelliklerini görmek için değil Antalya’dan dosta düşmana mesaj vermek istemesi de ayrıca anlamlıdır. Dolayısıyla son yüzyılın devlet adamlarının başında geldiği bütün dünya tarafından kabul görmüş bir liderdir Atatürk!

Ülkemiz zor günlerden geçiyor. Yedi düvele karşı verdiğimiz, Ulusal Kurtuluş Savaşı vererek kurduğumuz ATATÜRK Cumhuriyeti ABD emperyalizmi ve yerli işbirlikçiler tarafından paramparça edilmek isteniyor!

Eğer iç ve dış politikada Atatürk çizgisinden uzaklaşılırsa Ortadoğu ülkeleri parçalanır, Türkiye parçalanır. BOP hızla yol alır, Afrika’dan Suriye’ye kadar devletler bölünür. Bakın Irak’a bakın Suriye’ye parçalandılar.  Diğer yandan Irak’ın ve Suriye’nin toprak bütünlüğünden yanayız diyerek ülkelerin parçalanmalarına neden olanları da bu millet unutmaz, tarih affetmez!

İsminden başka hiçbir şeyi kalmamış Irak’ın, din adamlarından İyad CEMALETTİN “kurtuluş için bize bir ATATÜRK lazım” derken bizim de ATATÜRK yolundan sapmadan ATA’mızın “Yurtta barış dünyada barış” ilkesinin gereğini herkes yerine getirmelidir.

Eğer Atatürk çizgisinden uzaklaşılırsa, Cumhuriyetin kuruluş yıllarında büyük fedakârlıklarla, yerli ve milli olanaklarla, Osmanlının borcunu da ödeyip açtığı fabrikalar, işletmeler kapatılır, satılırsa korkarız ki şekere, patatese, soğana ve samana bile muhtaç oluruz.  Kısacası Ekmeğe, havaya ve suya muhtaç oluruz.

İthalatın tavan yaptığı hatta yerli malı haftasının kutlamaktan vazgeçildiği bir dönemde yerli ve milli olmaktan söz edilmesi büyük bir çelişki değil midir?

Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki Çanakkale Savaşından Kurtuluş Savaşına ve bugüne kadar verdiğimiz yüz binlerce şehidimizi, gazimizi, büyük önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, İsmet İNÖNÜ’yü Türk Milletine unutturmaya hiç kimsenin gücü yetmez!..

Ülkemizde ve Antalya’da ATATÜRK adının silinmeye başlandığı son yıllarda bizi sevindiren olay Muratpaşa Belediyemizin Mart ayında aldığı kararlar olmuştur. Muratpaşa Belediyesi Meclisi her yıl, 6 Mart’ta ATATÜRK’ün Antalya gelişinin kutlanmasına karar vermiştir. Bunun gereği olarak da bugün Çağlayan Spor Salonun tabelası Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olarak değiştirilmiştir. Muratpaşa Belediye Başkanımız Ümit UYSAL’a ve oybirliği ile bu kararı veren Belediye Meclisine şükranlarımızı sunarız.

Değerli Antalyalılar sözün kısası bizler; Milletimizin ATA’mızın yolundan asla sapmayacağına ve unutmayacağına yürekten inanıyoruz. Hiç şüpheniz olmasın yeniden uyanış yakındır, umutsuz değiliz!  Katıldığınız için hepinize içtenlikle teşekkür ediyoruz… 6 Mart 2018                           

                                                                                                            

 

 

 

                                

                                                                                                      İBRAHİM DAŞ

                                                                     ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

                                                                                               ŞUBE BAŞKANI

 

Top