% 49 BLOĞU

Yurtiçinde ve yurtdışında “% 49 Bloğu/Hareketi” benzeri adlarla referandumda  % 49 “hayır” diyen kesimin birlikteliğini hedefleyen oluşumlar kurulmaya başlandı.

Örneğin İstanbul Dayanışma Platformu’nun bildirisinde şöyle yazılıdır:

“Hem % 49 olarak ilan edilen hayır blokunu dağıtmadan korumak hem de bu oranı daha da büyütmek için bir arada olmak, diyalog ve dayanışmamızı güçlendirmek için İstanbul Dayanışma Platformu’nu kurmaya karar verdik.”

Bu ifade bazı gerçekleri kavramaktan uzaktır ve dahası tehlikelidir.

İlk olarak % 49’luk kesimin “hayır” oyu vermek dışında bir blok oluşturduğunu düşünme naifliğine düşülmüştür. Sanki diğer birçok meselede de ortakmış gibi ele alınmaktadır. Örneğin üniter yapımın devamı, AB-ABD emperyalizmine, PKK/PYD, FETÖ’ye karşı tavır konusunda aynı şeyler düşünülüyor mu?

Hayır. % 49’luk kesim içinde bu konularda çok zıt konumlarda olan kesimler varken nasıl bir blok oluşturulacak?

En hafifinden bu yönüyle gerçekçi bir beklenti değildir, ortaklaşabileceği de görünmemektedir. Eğer istenen emperyalizme karşı vatanın ve milletin birliği için öncelikle % 49’dan başlayarak milletimizi birleştirmekse boşa çaba olacaktır.

Bunun yerine gerçekleşme olasılığı bulunan emperyalizm, PKK, PYD, FETÖ, üniter yapı konularında benzer düşünen kesimlere yönelip ortak bir program etrafında birleşmeye çağırmaktır.

% 49’da diretmek emeği boşa değerlendirmek olduğu gibi emperyalizmle işbirliği içinde olan veya hayırhah davranan kesimle birlikte davranmaya götürür ki bu vatanın ve milletin birliğini zedeler. Temel ilkeleri gözetmeden sadece % 49’u biraraya getirme refleksiyle hareket etmek emperyalizmin güdümüne girilmesine neden olabilir.

İkinci olarak “% 49” demek % 51’i dışlamak, hatta “karşımda bir kesimsin” algısı yaratmaktır. Kendini 49 olarak tanımlamak niyet etmeseniz bile 51’e karşı olmaktır. % 51 üzerinde “düşman görülme” algısını yaratırsınız ve bu iki kesimi karşı karşıya getirirsiniz.

% 49 üzerinde ısrar gerçekleri kavramıyor. Bugün 49’u 51’i ile tekmil milletimizin en önemli sorunu Suriye’nin kuzeyinden yönelen emperyalizm tehtididir. ABD, PYD’ye verdiği tankların namlularını ülkemize doğrultmuş ve beraber devriye atmaktadır. Vatanın bütünlüğü tehlikededir. Bu tehlikenin 49’u 51’i yoktur.

Yapılması gereken emperyalizme karşı bütün milletimizi birleştirmektir.

Tarihçi-yazar

 

Mustafa SOLAK

Top