26 Ağustos’ta Afyon’dayız.

Cumhuriyetin Kurulduğu Topraklardayız…

Türk tarihinin en büyük zaferi, Başkomutanlık Meydan Savaşının başlangıcı, Büyük Taarruz’un 95. yıldönümünde, Cumhuriyetin Kurulduğu Topraklarda, Afyon’dayız. Atatürkçü Düşünce Derneği, Genel Yönetim Kurulu toplantısını tam da olması gereken yerde, Afyon’da yapacak.

ADD, her yıl olduğu gibi, bu yıl da, 25 Ağustos’u 26 Ağustos’a bağlayan gece yarısı Kocatepe zafer yolunu Şuhut yönünden tırmanarak, Büyük Zafer’in başlangıcını dünyaya ilan eden saatlerde “Kocatepe’den Afyon ovasına atlayacak” cesaretteki “büyük kahramanın” savaş idare yeri Kocatepe’ye yürüyecek.

Türkiye Cumhuriyetinin her zamankinden daha çok saldırıya uğradığı, Büyük Zaferi kazanan kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerinin ağır saldırı altında olduğu, Ulusal Kurtuluş Savaşını yöneten Gazi Meclisinizin saldırıya uğradıktan sonra işlevsiz kılındığı dönemde, Afyon’da, Cumhuriyetin Kurulduğu Topraklarda bulunmak, zaferin heyecanına bir kez daha tanıklık ederek anı yaşamak, her zamankinden daha büyük önem taşıyor.

ADD olarak Türk tarihindeki hiç bir zaferi bir diğeri ile yarıştırarak diğerini önemsizleştirme hatasına düşmüyoruz.

Her yıl 26 Ağustos sabahları Kocatepe’de zaferin başlangıç saatlerine tanıklık edenler, bir büyük savaşı yönetmek için Kocatepe’den daha muazzam bir savaş idare yeri olamayacağı düşüncesine kapılırlar. Büyük taarruzdan yaklaşık bir yıl önce kazanılan Sakarya Zaferi sonrası, kaçan işgalcileri kovalayan Türk birlikleri, Afyon’u kurtaramasalar bile mutlak surette gelecekte kazanılacak Büyük Zaferin savaş idare yerini ele geçirmeyi başarmışlardır. Sadece Kocatepe’nin ele geçirilmesi  bile Büyük Komutanın askeri dehasının göstergesidir.

İşte ADD şimdilerde, heykelleri ve eserleri saldırıya uğrayan Mustafa Kemal Atatürk’ün savaş dehasına bir kez daha tanıklık etmek üzere Afyon’da olacak. Her yıl olduğu gibi, Kocatepe Gençlik Kampında 24 Ağustos günü toplanacak gençler, savaş alanını tanıyan eğitimlerden sonra, 26 Ağustos sabaha karşı 02.30’da, Şuhut yönünden Zafer Yolunu takip ederek Kocatepe’ye tırmanacaktır. ADD GYK üyeleri de bu yürüyüşe katılarak Kocatepe’deki törenleri izledikten sonra aynı gün saat 12.30’da gündemindeki konuları görüşmek üzere Afyon’da toplanacaktır.

Büyük Zaferimizin başlangıcı olan Büyük Taarruzun 95. yılını bir kez daha kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi

Top