CUMHURİYETİNİZ DİLİMİZLE GELİŞECEK TÜRK DİL DEVRİMİNİN 87. YILI KUTLU OLSUN

Türk Devriminin ve aydınlanma savaşının vazgeçilmez araçlarından birisi de 87. Yılını kutladığımız dil devrimidir. Dil Devrimi, Mustafa Kemal Atatürk´ün, Türkçe üzerindeki kuşatmayı kaldıran anlamlı büyük bir devrimidir. Tam bağımsızlık ilkesini benimseyen Atatürk, bağımsızlığın yalnız askeri ve siyasal alanda değil, ekonomi ve kültür alanında da sağlanması için Türkçenin ulusal nitelik kazanması gerektiğine inanıyordu. Ulusal bağımsızlık ancak böyle sağlanabilirdi. Bu nedenle ATATÜRK “Ulusal duygu ile dil arasında bağ çok kuvvetlidir. Dilin ulusal ve zengin olması, ulusal duyguların gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki bu dil bilinçle işlensin. Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk Ulusu, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.” Cumhuriyet´in ilanından sonra kurulan kurumların en önemlilerinden biri olan TDK´nin (Türk Dil Kurumu) kuruluş tarihi 12 Temmuz 1932´dir.
Türk dilinin gelişmesi, özleşmesi, zenginleşmesinde Türk Dil Kurultaylarının önemli katkıları olmuştur. Özellikle bilim dilinin Türkçeleşmesi, öğretimde Türkçe terimler kullanılması amacıyla bir Geometri kitabı yazarak Türkçe’ye büyük katkıda bulunan Atatürk, dilin siyasete araç yapılmamasına büyük özen göstermiştir. Dil, her inanç ve kökenden tüm cumhuriyet yurttaşlarının ortak iletişim aracı olduğundan Dil Devriminin yasayla başlatılmasını istememiş; Türkçenin bilim ve sanat dili olması için çalışmaları üstlenecek olan TDK´yi bir devlet kurumu olarak değil dernek yapısıyla kurmuştur.

“Türk Dili Tetkik Cemiyeti” adıyla Türk dilinin geliştirilmesi ve değerine yakışır seviyeye gelmesi amacıyla Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla kurulan Türk Dil Kurumu’nun 87. yıl dönümü kutlu olsun.

 

Top