24 OCAK UĞUR MUMCU ANMA ÇELENK SUNUMU

“Kendi kişisel çıkarları için yabancılarla işbirliğine giren ve gücünü halktan almayan küçük bir azınlığın dışındaki tüm güçler ; Aralarındaki Etnik, Dini ve Siyasi ayrımları ERTELEYEREK Ulusal Kuruluş Mücadelesi yolunda birleşmelidir.”
M.Kemal ATATÜRK (1921-İrade-i Milliye )

UĞUR MUMCULAR ATATÜRK CUMHURİYETİNE

SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEKTİR!

 

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı; Atatürkçülüğün ve bağımsızlığın ödün vermez savunucusu, Cumhuriyet Gazetesi yazarı ve hemşerimiz Prof. Dr. Muammer Aksoy, 31 Ocak 1990 günü saat 19.05’te Ankara Bahçelievler’deki evine giderken şehit edilmişti. Prof. Dr. Muammer Aksoy’un cenaze töreninde fotoğrafını taşıyan kişi ise Uğur Mumcu’ydu. Hukukçu-Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu 24 Ocak 1993’de emperyalizm tarafından şehit edildi. Türkiye’de her anlayıştan insanımız Uğur Mumcu’nun dürüstlüğüne güvenir ve saygı duyar. Onun içindir ki ölümünden sonra arkasından milyonlar yürümüş ve sahip çıkmıştır.

Kubilayları, Muammer Aksoyları, Uğur Mumcuları, Bahriye Üçokları, Ahmet Taner Kışlalıları, Abdi İpekçileri, Cavit Orhan Tütengilleri, Bedri Karafakioğluları,  Gaffar Okkanları, Necip Hablemitoğluları, Mustafa Yücel Özbilginleri, Kuddusi Okkırları, İlhan Selçukları, Albay Ali Tatarları, Üsteğmen Oğuz Kaan Ustaları ve binlerce vatanseveri, bağımsızlığımız için Vatanımızın bütünlüğü, Milletimizin birliği için şehit verdik ve ne yazık ki hala vermeye devam ediyoruz… Onlar; Vatanımızın bütünlüğü, Milletimizin birliği için Adalet ve Demokrasi için kısacası Tam Bağımsız Türkiye için şehit oldular…

Hepsini saygı ile anıyor ve ışıklar içinde yatsınlar diyoruz.

Emperyalistler 1919’da Vatanımızı açıkça işgal etmişlerdi şimdi ise farklı araçlarla saldırıyorlar. Bu büyük tehlikeyi gören ve Türk Milletini uyaran aydınlarımız, vatanseverlerimiz ise şehit edilmektedir ve şehit eden tetikçiler kimler olursa olsun, asıl suçlu emperyalizmdir. Unutmamalıyız ki; gericiliğe, bölücülüğe, işgale, sömürüye, hırsızlığa, her türlü yozlaşmaya ve yabancılaşmaya ve tüm bunların suçlusu emperyalizme karşı direnmek ve mücadeleyi kazanmak, önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün manevi mirasçıları olarak hepimizin görevidir.

Uğur Mumcu Araştırma Gazetecilik Vakfı (um:ag) 24-31 Ocak tarihlerini “Adalet ve Demokrasi Haftası” ilan etmiştir. Her yıl bir tema ile etkinliklerimiz sürmektedir. Bu yıl ki tema “Uyan Gazi Kemal”  olarak belirlenmiştir. Uğur Mumcu, her zaman Türkiye’yi bekleyen tehlikeleri işaret etmiş ve haklı çıkmıştır. Uğur Mumcu’nun sorduğu sorular bugün de geçerlidir. “Siyaset-Ticaret-Medya-Terör” ilişkisine karşı çıkmış, haklı çıkmıştır.

Tarihi günlerden geçtiğimiz bugünlerde gerek ülkemizdeki gerekse bölgemizdeki gelişmeler son derece kaygı vericidir. Irak parçalanmış bildiğimiz Irak devleti artık kalmamıştır. Suriye ise parçalanmış sadece resmiyet kazanmamıştır artık bildiğimiz Suriye yoktur. İran ise hızla aynı kadere doğru gitmektedir. Kısacası ABD emperyalizmi ve işbirlikçilerinin yüzyıllık SEVR projesi olan BOP hızla devam etmektedir!

Diğer yandan Suriye’nin Afrin bölgesinde operasyon yapmakta olan kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizin görevlerini tamamlayarak sağ salim dönmelerini diliyoruz. Ailesi Antalya Muratpaşa’da oturan ve Üsteğmen Oğuz Kaan USTA’yı dün şehit verdik. Ailesine, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve Türk Milleti’ne başsağlığı diliyoruz. Işıklar içinde uyusun…

Ülkemizin ve Ulusumuzun çıkarları için içeride ve dışarıda yapılan ve yapılması gereken faaliyetlerde ulusal çıkarlarımızı korumak için ulusça birlik içinde davranılmasının gereğini biliriz. Böyle günlerde yanlış anlaşılabilecek gereksiz polemiklere de girmemeye özen gösteririz… Ülkemiz çıkarlarına yönelik olarak terörist gruplarla her yerde ve her zaman mücadele edilmesi gerektiği inancındayız.

Ortadoğu’da ABD emperyalizmi tarafından meydana getirilen karışıklıkların sonucu ülkelerin bir bir bölündüğünü ve ateşin kapımıza dayandığının farkında olan bizler, tüm ülkelerin toprak bütünlüğünün korunması için emperyalizme karşı ortak hareket etme zorunluluğunu görmekteyiz.

İçerde ve dışarda Atatürk çizgisinden sapılırsa, Ortadoğu’nun yaşadıkları hiç şüphesiz başımıza gelir. Unutulmamalıdır ki Atatürk cumhuriyeti, Ortadoğu barışının dolayısıyla dünya barışının sigortasıdır!

Buradan tüm kurumlarımıza ve halkımıza sesleniyoruz. Gelin aramızdaki ayrılıkları bir kenara bırakarak; Büyük önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları, şehitlerimiz ve gazilerimiz önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyetine, ulus devletimize, ATATÜRK’ün altı ilkesi başta olmak üzere devrimlerine ve parlamenter sistemimize sahip çıkalım.

Gün ayrılık günü değildir. Gün Türkiye’yi iç savaşa sürüklemeye çalışan ABD emperyalizmine ve yerli işbirlikçilerine karşı el ele verme günüdür!

Gün uyanık olma, uyuyanları uyandırma günüdür!

Sözlerimi Uğur MUMCU’nun 29 Ekim 1979 yılında yazdığı şu çağrıyla bitirmek istiyorum.

Efelerle, seğmenlerle, işçilerle,

Köylülerle uyan!..

Uyan Gazi Kemal, uyan!

 

Batıdan doğuya, güneyden kuzeye,

Kuvvayı milliyecilerle uyan…

Uyan Gazi Kemal uyan!

 

Devletin devlete,

Insanın insana kulluğunu

Yok etmek için uyan…

                                                                                                   Uyan Gazi Kemal uyan!..”                                                                                      

                                                                                                              24.01.2018

 İBRAHİM DAŞ

                                                                                                   ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

                                                                                                 ANTALYA ŞUBE BAŞKANI

                                                                                                                   

Top