2018 Aydınlanma Ödülü Cihat AŞKIN’a verildi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Beşiktaş Şubesi’nin bu yıl 4.kez verdiği Aydınlanma Ödülü’nü Keman sanatçısı Prof. Cihat Aşkın aldı.

Aydınlanma Ödülü, 2015’te Gülriz Sururi’ye, 2016’da Mehmet Aksoy’a, 2017’de de Hıfzı Topuz’a verilmişti.

Beşiktaş’ta düzenlenen, tiyatro ve sinema sanatçısı Gülsen Tuncer’in sunduğu törende açılış konuşmasını ADD Beşiktaş Şubesi başkanı Fatoş Kayacan Hataylı yaptı.

Cihat Aşkın ve CAKA Belgeseli’nin seyrinin ardından, Andante Dergisi Yayın Yönetmeni Serhan Bali Cihat Aşkın’ı anlattı.

Aydınlanma Ödülü’nü Cihat Aşkın’a sunan ADD GYK Üyesi ve İstanbul Sorumlusu A.İlhan Gülek:

Bu ödülle, Atatürk’ün, ‘’Efendiler! Hepiniz mebus olabilirsiniz, vekil olabilirsiniz, hatta reisicumhur olabilirsiniz fakat sanatkâr olamazsınız.’ Sözleriyle sanata verdiği önemi vurgulamak ve aydınlanma devriminin ülkemizdeki dünya çapında bilim, kültür ve sanat insanlarının artmasıyla gerçekleşebileceğine olan inancımızı göstermek istiyoruz. Türkiye’nin yüz akı sanatçılarımıza teşekkür etmeyi de bir borç biliyoruz. Cihat Aşkın, Atatürk’ün “Aferin çocuk!” diye gururlanacağı, sürekli üreten ve çocuklara, gençlere yönelen bir sanatçımız. Ödülü, “Bu toprağın kemancısı” diye nitelendirilen Cihat Aşkın’a vermekten onur duyuyoruz. Dedi.

Cihat Aşkın da, “Atatürkçü Düşünce Derneği’nden Aydınlanma Ödülü’nü almak benim için büyük bir onurdur.  Çünkü Atatürk bizlere önder ve yolumuzu açandır. Mustafa Kemal Atatürk’ün algılaması saf ve berraktır. Saf ve berrak olduğu için olayları en berrak bir şekilde tahlil edebilmiş, bu tahlillerden berrak düşünceler çıkarmış, bu düşünceleri berrak fikirlere dönüştürebilmiş, bu fikirleri en net biçimde uygulamış, bu uygulamalar da en saf ve berrak biçimde tarihin sayfalarına yazılmıştır. Tarih böyle yazılır. Bilim gibi. Sanat gibi.

Atatürk konusunda bugüne dek ne söylendiyse bunların formülü benim için yukarıda söylediklerimdir. Bu somut ve gerçekçi bakış açısıdır. Algı sonucu gelişen beyin ve ruh, doğru tahlil edebilme ustalığı, berrak düşünce ve akabinde fikirler, uygulamalar ve icralar. Atatürkçü düşüncenin esası benim için budur.

 

Biz çocuklarımıza sloganlar yerine bu şekilde düşünmeyi öğretmeliyiz. Topluma vereceğimiz mesajlar ise gerçekleri algılama ve berrak düşünceye ulaşma, doğru murakabe, doğru muhakeme ve doğru icraat şeklinde olmalıdır.

Bana verilen bu ödül için sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır diye düşünüyorum. Ama asıl bundan sonra yapacaklarımız önemlidir. Zira çevremizde her zaman sıkıntılar yaşanacak, her zaman zorluklar olacaktır. Meselenin aslı tüm bu zorlukları kabul ederek, gerçek ve aydınlanma yolunda sürekli çalışarak ruhumuzu ve bedenimizi terbiye etmektir. Biz kendimizi aydınlattığımız ölçüde topluma faydamız olacak ve daha geniş kitlelere sesimizi duyurabileceğiz.” Dedi.

 

Cihat Aşkın’ın kısa bir de konser verdiği tören, toplu fotoğraf çekimi ve İzmir Marşı ile sona erdi.

Top