2017 Yılının Değerlendirilmesi, 2018 için Öneri Yazıları: Gazi ÖMEROĞLU

Gazi ÖMEROĞLU

Genel Yönetim Kurulu Üyesi

 

Türkiye’nin içinden geçtiği zor ama bir o kadar da değerli ve önemli bir süreçte Atatürkçü Düşünce Derneği’nin birikimi, eylemsel ve düşünsel deneyimleri öncü rolü görmezden gelinemez bir önem taşımaktadır. Bu hususta iletinizde talep ettiğiniz doğrultuda görüş ve önerilerimi bilginize arz ediyorum.

1)   Türkiye’de emperyalist kuvvetlerin eliyle gerçekleştirilen 15 Temmuz 2016 CIA destekli Amerikancı İşgal ve Darbe girişimi süreci bitmemiştir; devam etmektedir. Türkiye, bölgemizi ve sınır komşularımızı yeniden şekillendirmek isteyen Washington ve müttefikleri tarafından açık hedef haline getirilmiştir. 15 Temmuz İşgal Girişimi sonrasında devlet organlarının cumhuriyet ve Atatürk vurguları; müftülere nikâh kıyma yetkisinin verilmesi ve eğitim müfredatının gerici ve gayri milli programlar nedeniyle tartışılmaya başlanmıştır. Evet, cumhuriyet değerlerini açıktan hedef alan bu icraatlar karşısında Atatürkçü Düşünce Derneği görüşlerini olması gerektiği gibi ifade etmiştir, çeşitli eylemsel tepkileri ortaya koymuştur. Mücadelemizde cumhuriyet değerlerini hedef alan bu tür uygulamalara ve peşinden gelecek olanlara karşı açtığımız parantez elbette kapanmamalıdır. Fakat söz konusu yanlış ve tehlikeli uygulamalar üzerinden Türkiye’nin emperyalizmin hedefinde olduğu gerçekliğini aşındırmak ve kapatmak isteyen birtakım çevrelere de bu bağlamda fırsat verilmemelidir. Atatürkçü Düşünce Derneği, MEMLEKET DAHİLİNDE İKTİDARIN CUMHURİYET DEĞERLERİNİ HEDEF ALAN, TOPLUMUN KUTUPLAŞMASINA HİZMET EDEN UYGULAMA VE SÖYLEMLERİNE KARŞI EN YÜKSEK SESİ VERİRKEN; EMPERYALİST SALDIRILARA KARŞI ÜLKESİNİ VE ULUSUNU KORUYAN, KOLLAYAN VE SAVUNAN PROFİLİNDE EN KÜÇÜK BİR ŞÜPHEYE YER BIRAKMAYAN DURUŞUNU SÜRDÜRMELİDİR.

 

2)   Müfredatta yapılan ve gayri millî öğeleri barındıran değişikliklerin toplumsal bellekte unutulmaması için okul önlerinde, bakanlık önünde, kampüslerde oturma eylemleri yapılmalıdır. Yanı sıra eş zamanlı olarak düzenleyeceğimiz basın açıklamaları ve eylemlerde hastalıklı ve arızalı öğeleri barındıran ders kitaplarını yakmalıyız. Bu eylem biçiminin hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

3)   Yaklaşan seçimler öncesi parlamenter sisteme dönmeyi temel alan; vatan, cumhuriyet ve Türk Milleti’nin bekası hususunda birleşen örgütlerin oluşturacağı cephenin oluşturulmasının önemli olacağını düşünüyorum.

 

4)   Önümüzdeki süreçte, ADD Gençlik Kurulu değerlendirilmelidir. 3 MART 2018’de ADD Gençliği öncülüğünde, cumhuriyet ve vatan kaygısı güden örgütlerin de katılımıyla Güvenpark’tan Anıtkabir’e “ATATÜRK BİRLEŞTİRİR” adlı bir yürüyüş düzenlenmelidir.

 

5)   23 Nisan 2018 için, çağrısı en geç 1 ay önceden yapılmak suretiyle “EGEMENLİK MİLLETİNDİR” buluşması Ulus’ta düzenlemeli; buluşma kitle örgütleriyle cephe kurularak organize edilmelidir.

 

6)   Halk oylamasındaki birlikteliği diri tutmak, kurulan iletişim kanallarını tazelemek ve öncülük rolümüzü gelecek seçimlere taşımak adına, vatan, cumhuriyet ve millî egemenlik hususlarında bir araya gelebilecek örgütleri davet edeceğimiz “CUMHURİYET SOFRASI” adlı yemekli bir organizasyon değerlendirilebilir.

 

7)   “MEHMETÇİK VAR OLSUN” başlığıyla şehit ailelerinin katılımının sağlanacağı büyük bir toplantı düzenlenmeli ve “BÖLÜCÜ TERÖRE KARŞI BİRLİK” bildirisi hazırlanmalıdır.

 

8)   ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına tepki olarak İsrail ve ABD elçilikleri önüne siyah çelenk bırakma eylemleri yapılmalıdır.

 

 

 

Top