125. Yılında Bir Büyük Ozan “AŞIK VEYSEL”

125. Yılında Bir Büyük Ozan “AŞIK VEYSEL”

Aşıklık geleneğinin en büyük temsilcilerinden halk ozanımız Aşık Veysel bugün yaşasaydı 125. doğum gününü kutlayacaktı. O aramızda olmasa da bizlere bıraktığı eserlerle yaşamaya devam ediyor. Aşık Veysel’i dostları, ailesi ve sevenleri bugün farklı etkinliklerle anacak ve doğum günü kutlayacak.

Duygu ve düşüncelerini saz çalarak dile getiren Aşık Veysel Şatıroğlu, 1894’te Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan Köyü’nde dünyaya geldi.

Asıl adı Veysel Şatıroğlu olan halk ozanımızın iki kız kardeşi, çiçek hastalığına yakalanarak hayatını kaybetti. Aşık Veysel de 7 yaşında aynı hastalıktan dolayı gözlerini kaybetti.

Babasının kendisine oyalanması için aldığı sazla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı, daha sonra Ahmet Kutsi Tecer’in teşvikiyle kendi türkülerini yazıp söyledi.

Çamşıhlı Ali ve Molla Hüseyin adlı saz ustalarından ders alan Veysel şiirlerinde, yurt sevgisi, kardeşlik, birlik, dünyanın geçiciliği, ölüm ve sevgi temalarını işledi. Veysel, bir dönem Türkiye’yi dolaşarak Köy Enstitüleri’nde saz hocalığı yaptı.

20. yüzyıl aşık halk edebiyatının önemli temsilcilerinden biri olan Aşık Veysel’in deyişleri, 1970’li yıllarda Hümeyra, Fikret Kızılok ve Esin Afşar gibi bazı müzisyenler tarafından da düzenlendi.

Veysel’in şiirleri, “Deyişler”, “Sazımdan Sesler”, “Dostlar Beni Hatırlasın” isimli kitaplarında toplandı.

Büyük ozanımızı saygı ve sevgiyle anıyoruz.

Ersan PETEKKAYA
Atatürkçü Düşünce Derneği
Genel Sekreter Yardımcısı

 

Top