12 Saniyelik Sınır İhlâli Rusya İçin Bir Uçağa Mal Oldu

12 saniyelik sınır ihlâli Rusya için  bir uçağa mal oldu.

Türkiye için neye mal olacağını ileride göreceğiz. 

 

Değerli arkadaşlar, Rusya’nın Suriye’de IŞİD’e karşı yürüttüğü havadan bombardıman faaliyeti sırasında Türkiye sınırının ihlal edilmesi gerekçesiyle, bir Rus Su-24 uçağının Türk savaş uçakları tarafından vurulup düşürülmesinin Uluslararası yankısı gittikçe büyüyor.

Genelkurmayın paylaştığı ve hemen tüm Dünya ajanslarına düşen grafikte bir Rus uçağının Suriye’ye bir dil şeklinde uzanan Türk toprağı üzerinde 2-3 km’lik bir uçuş yaptığı  ve uyarılara aldırmadığı ve bu nedenle bölgede devriye gezen Türk Savaş uçakları F-16’lar tarafından vurulup düşürüldüğünü biliyoruz..

Türkiye toprakları üzerinde Egemenlik haklarımızın korunması konusunda hükümetin böylesine titiz davranmasına diyecek bir şey yok; keşke bu titizlik her alanda ve her zaman gösterilseydi… Yunanistan’ın burnumuzun dibindeki adaları ele geçirmesine, Yunan jetlerinin ihlallerine gıkı çıkmayan hükümetin bir Rus uçağının (eğer iddia doğru ise) Türk toprağı üzerinde 12 saniye uçuşuna bile göz yummayışındaki çelişkiyi anlamak mümkün değil. Üstelik Yunanistan’la olduğundan belki yüz katı fazla sosyal, ticari ilişkilerimizin bulunduğu bir Ülkedir Rusya…

Aşağıdaki  grafikten anlaşılacağı üzere, sanki böyle bir fırsat bekleniyormuş gibi bir durum söz konusudur. Bu tür bahanelerle ülkeyi bile bile Orta doğunun kanlı batağına çekmek isteyen bir yönetimin başımıza getireceği büyük felaketlerden korkuyorum. Kaygılarımla.

ali_ercan_12_saniyelik_sinir

Rus Su-24 uçağının Rotası üzerinde sınır(sarı çizgi) ihlali yaptığı yer. 

 

D. Ali ERCAN

 

Top