“ZEYTİN YASASI ANADOLU’NUN SİMGESİ OLAN ZEYTİNLİKLERİN İDAM FERMANIDIR”

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan, zeytinliklerin tarım dışı amaçla yok edilmesine olanak sağlayan yasa tasarısıyla ilgili olarak “İktidar, rant sağlayacak tüm doğal alanları talan planına zeytinlikleri de eklemiş, gözünü zeytinliklere dikmiştir. Zeytin yasası, Anadolu’nun simgesi olan zeytinliklerin idam fermanıdır“ dedi.

Bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülecek olan, zeytinliklerin maden ve endüstriyel amaçlı olarak yok edilmesine olanak sağlayan “Üretim Reformu Paketi” yasasının Türkiye’de ki zeytinciliği sonlandıracağını ileri süren Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan’ı Tansel Çölaşan, toplumu zeytinlikleri korumaya çağırarak, şunları söyledi;

“Anavatanı Türkiye olan ve milyonlarca insanın geçimini sağlamasında önemli payı bulunan zeytinin yetiştiği ağaçların endüstriyel ve maden çıkarma amaçlı olarak yok edilmesine olanak sağlayan “Üretim Reformu Yasası” hem yaşadığımız doğaya hem de bu ağaçlardan geçimini sağlayan milyonlarca kişiye ihanettir. İnsan uygarlaştığından bu yana zeytin dalı hem uygarlığın hem de barışın simgesi olarak kullanılmıştır. Ayrıca doğanın, özellikle de ülkemizin doğasının en önemli habitatıdır. Zeytinliklerle birlikte milyonlarca canlı da o doğal ortamın bir parçası, besin zinciri, varoluş ortamıdır. Çıkarılmak istenen yasa sadece zeytinlikçilikle uğraşan çiftçilerimizin değil zeytinliklerde var olan milyonlarca canlının da ölüm fermanıdır. İnanç dünyamızda da önemli yeri olan ve türkülerimizle, deyişlerle kuşaklar boyu gönül dünyamızda yaşatılan, edebiyatımıza konu olmuş olan, bir tür yer üstü zenginliğimiz olarak dünyaya en önemli ihraç kalemimiz haline gelen zeytin ve zeytinyağının yok oluşunun başlangıcı da bu yasa ile verilmiş olacak. Her anlamıyla ülkemiz için tarımsal bir felakete, doğa tahribatına yol açacak olan yasaya karşı mücadele ve zeytinliklerin korunması birinci dereceden temel görevimizdir.”

Özellikle, Cumhuriyetin kurucusu olan Atatürk ve arkadaşlarının ülke de zeytin üretimini artırmak, zeytin türlerini ıslah etmek için 1939 yılında yasa çıkarttığına dikkat çeken Çölaşan; parti ayrımı yapmaksızın, tüm duyarlı milletvekillerini yasa tasarısını geri çekilmesi için mücadele etmeye çağırdı.

Çölaşan; “Doğamız ve bize bahşettiği zeytin gibi ürünleri korumak, bağımsızlığımızı korumak ile eş anlamlıdır. Bir ülkenin en büyük zenginliği insani, doğal ve kültürel değerlerini korumaktır. Bunlardan beri de Anadolu’da uygarlıklar yokken dahi var olan zeytin ağacı ve zeytinliklerdir“ dedi.

Tansel Çölaşan

Top