“Putin, 21. yüzyılın Atatürk'ü…”

The American Conservative dergisi yazarlarından Patrick J. Buchanan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk gibi adımlar attığını vurgulayarak, “Putin, 21. yüzyılın Atatürk’ü gibi davranıyor” ifadelerini kullandı.

Dergide yazdığı bir makalede Putin’in politikalarını değerlendiren Buchanan, Rusya Devlet Başkanı’nın çağımızın en önemli devlet yetkilisi olduğunu vurguladı. Gazeteci Chris Caldwell’in sözlerine atıfta bulunan yazar şöyle değerlendirmede bulundu: “Putin 1999-2000 yıllarda kış ayında iktidara geldiği zaman onun ülkesi savunmasız bir durumdaydı. Ülke iflas etmişti. Ülkeyi, Rusya’nın eski rakibleri Amerikanlarla komplo içinde olan yeni kleptokratik elitler paramparça etmişti. Putin ise bu durumu değiştirdi.”

Buchanan’ın kullandığı diğer ifadeler de şöyle oldu: “21. yüzyılda Putin, Atatürk’ün 1920’lı yıllarda Türkiye’de yaptığı gibi davrandı.
Putin yıkılan imparatorluktan ulusal devleti kurdu,
Ülkenin istikrarını sağladı ve
Hedeflerini belirledi…
Putin ülkesinin askeri gücünü tekrar sağladı.
Putin daha fazla sert söylem kullanarak Amerika’nın yönettiği Dünya sisteminde Rusya’nın itaatkâr rolünü reddetti. Ki bu sistemi de yabancı politikacılar ve iş dünyası liderleri hazırlamıştı.
Seçmenleri şuna inanıyor:
Putin ülkesini kurtardı.”

Yazara göre, Rusya’yı yeniden büyük devlet yapmaya çalışan Putin’in reytinglerde 17 yıl aradan sonra da tekrar yükseldi. Putin’in etkileyici, büyüleyici politikaları Rusya vatandaşları ve yurt dışında yaşayan Ruslar tarafından saygıyla karşılanıyor.

Top